Jak zmienia się wydajność fotowoltaiki? Nowa metoda pozwala na skuteczną ocenę

Myśląc o montażu fotowoltaiki warto mieć na uwadze wydajność takiej instalacji, szczególnie na przestrzeni kolejnych lat użytkowania. Szukając sposobów na kompleksową ocenę zachodzących zmian, naukowcy z Uniwersytetu w Turku opracowali przydatną metodę.
Jak zmienia się wydajność fotowoltaiki? Nowa metoda pozwala na skuteczną ocenę

Piszą o niej w swojej publikacji w Renewable Energy, przekonując, że proponowany sposób obliczania współczynnika utraty wydajności znajduje zastosowanie w pionowych dwustronnych systemach fotowoltaicznych. Taki wskaźnik może posłużyć do określenia oczekiwanej mocy wyjściowej fotowoltaiki w całym okresie jej użytkowania.

Czytaj też: Powstał materiał 6 razy wytrzymalszy niż Kevlar

Co istotne, opisywane podejście znajduje zastosowanie do systemów działających na północy naszego kontynentu. W skład konfiguracji testowej wszedł pionowy układ ustawiony w orientacji wschód-zachód, który został wyposażony w czujniki mocy, temperatury, natężenia promieniowania, prędkości wiatru, a także w stację pogodową.

Jakie warunki pogodowe są typowe dla krajów nordyckich? Za ich cechy charakterystyczne uznaje się przede wszystkim duże sezonowe wahania temperatury, nasłonecznienia oraz długości dnia. Co istotne, sposób opracowany przez naukowców z Finlandii wyklucza nieistotne dane oraz zgromadzone w mało miarodajnych warunkach. Dzięki temu można w bardziej kompleksowy sposób dokonać oceny całej technologii.

Wydajność fotowoltaiki jest zależna między innymi od warunków pogodowych, które na północy Europy są wyjątkowo zmienne i mają sezonowy charakter

Chcąc dokonać oceny współczynnika utraty wydajności, członkowie zespołu badawczego wykorzystali dane gromadzone przez cztery lata na terenie Finlandii. Jak się okazało, metoda rok do roku z dziennym lub tygodniowym zagregowanym modelem wydajności skorygowanym o temperaturę i natężenie napromienienia zapewniła wysoką skuteczność w kontekście zmiennych sezonowo warunków typowych dla północy Starego Kontynentu.

Czytaj też: Tani akumulator wprost z Japonii. Wprowadzone zmiany poszerzyły zakres jego zastosowań

Tego typu narzędzia są istotne, szczególnie w perspektywie rosnącego wykorzystania instalacji fotowoltaicznych. Ważne jest, by maksymalizować ich wydajność, a nie da się ukryć, że warunki pogodowe mogą mieć ogromny wpływ na ostateczne wyniki paneli. Dzięki kompleksowej ocenie będzie można jeszcze lepiej dostosowywać instalacje do warunków panujących w wybranych obszarach – zarówno w Europie, jak i na świecie.