"Żeby zrobić karierę, trzeba przede wszystkim chcieć ją zrobić” – twierdzi Magdalena Nawłoka, członek zarządu Kopex Group. Przy czym ta nasza chęć to dopiero początek drogi. Poza tym liczą się predyspozycje genetyczne, rzetelna ocena własnych umiejętności i talentów, gotowość do regularnego pogłębiania wiedzy oraz ciągłego rozwoju. Potrzebna jest też ogromna determinacja i dystans niezbędny zwłaszcza w momentach porażki. I koniecznie trzeba zbudować sobie inny świat niż praca.

Bohaterki mojej książki „Liderki biznesu. Jak zwyciężać i zdobywać świat” podpowiadają, czym się kierować, by mieć dobra pracę i dobre życie.

 

1. Zobacz, czym dysponujesz

„O karierze w 50 proc. decydują po prostu geny. Nie zmieni się podstawowych cech osobowości i predyspozycji. Jeśli ktoś nie ma wewnętrznej potrzeby rywalizacji oraz zwalczania własnych słabości, to trudno mu będzie zrobić karierę” – Magdalena Nawłoka, członek zarządu Kopex Group.

„Kariera to sprawa dla ludzi naprawdę psychicznie mocnych, z silnym instynktem przetrwania i działania, siła przebicia, potrzeba walki o dominacje” – Iwona Kossmann, założycielka i szefowa Kossmann Fashion.

„Warto jak najszybciej nazwać sobie obszar, w którym chcemy się rozwijać, i dążyć do niego wszelkimi sposobami.  Zobaczyć, jaki naprawdę ma się talent i umieścić go w rzeczywistości” – Alicja Kornasiewicz, dyrektor zarządzająca Morgan Stanley.

„Kariery w biznesie, podobnie jak w sporcie, nie można zaczynać w wieku 30 lat. Gdy trenuje się od 30. roku życia, to można być dobrym, ale nigdy nie zostanie się mistrzem świata. Na karierę trzeba postawić ci konsekwentnie ja realizować. Najważniejsze są lata po studiach. Trzeba wtedy sprężyć się i znaleźć właściwą drogę. Myślenie w stylu – najpierw trochę się pobawię, potem będę mieć dziecko, a potem pójdę do pracy – jest w kontekście zawodowym droga donikąd” – Magdalena Nawłoka, członek zarządu Kopex Group.

„Kariera wymaga wysiłku, dlatego należy zdecydować się na nią świadomie. I nie obarczać innych winą za swoje zmęczenie czy niepowodzenie. (...) Nie nastawiać się od razu, że po kilku latach zostanie się prezesem czy członkiem zarządu giełdowej spółki” – Aneta Podyma, dyrektor generalna Pramerica Życie TUiR.

 

2. Zmierz swoje siły

„Na początku drogi zawodowej prawie każdy, kto zaczyna odpowiedzialną pracę, chce coś udowodnić́.  Nie tylko całemu światu, przede wszystkim sobie. To nieuchronny element wspinania się̨ po szczeblach kariery. Im szybciej pozbędziemy się̨ tego ograniczenia, tym lepiej dla nas i dla naszego życia” – Danuta Dąbrowska, wiceprezes ds. finansów i administracji Pandora Jewellery.

„Gruba skóra i zimna krew potrzebne są̨ po to, by przetrwać́ i utrzymać́ się̨ w biznesie, w którym codziennie odnosi się̨ sukcesy i porażki” – Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.

„Sumienność́ i wysokie kompetencje gwarantują̨ stabilność́ w każdej profesji. Gdy przychodzi redukcja, to najlepszych nie wyrzucają̨. Zaangażowanie w pracę daje nam siłę̨ i w pewnym sensie uodpornia na wszelkie porażki. Do każdego, nawet małego celu podążam z całą samodyscypliną, pełnym zaangażowaniem. Dlatego widzę̨ więcej i słyszę̨ więcej. Jednych to przeraża, innych dziwi” – Alicja Kornasiewicz, dyrektor zarządzająca Morgan Stanley.