Jaka przyszłość czeka transport? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o przyszłości transportu.
Jaka przyszłość czeka transport? [AUDYCJA]

Wizje transportu przyszłości roją się od latających samochodów, pojazdów kosmicznych i teleportacji. Rzeczywistość wygląda bardziej prozaicznie: samoloty zużywają mnóstwo paliw kopalnych, podróże kosmiczne są koszmarnie drogie, a zamiast teleporterów wciąż korzystamy z pociągów czy autobusów.

Jednak to właśnie komunikację masową mogą wkrótce zmienić nowe technologie. Takim projektem jest np. kolej próżniowa, czyli Hyperloop: pomysł niezbyt nowy, ale nagłośniony przez ekscentrycznego Elona Muska pięć lat temu. Od tamtej pory trwają intensywne prace nad prototypem takiego systemu, który pod względem szybkości mógłby rywalizować z połączeniami lotniczymi, będąc od nich znacznie bardziej energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem.

Na ile realne jest zbudowanie Hyperloop? I jaką rolę odgrywają w nim polscy inżynierowie i projektanci? O tym opowie mój rozmówca w studiu TOK FM – Paweł Radziszewski, dyrektor ds. technologii Hyper Poland.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o przyszłości mobilności, inteligentnych miastach i architekturze przyszłości.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 3 listopada o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!