Jakich składników odżywczych potrzebuje cera sucha?

Jednym z podstawowych typów skóry jest cera sucha. Posiadanie jej to niestety prawdziwe wyzwanie. Ciągłe uczucie ściągnięcia, matowy i szary koloryt, a także duży dyskomfort wywoływany przez jej pieczenie sprawia, że wymaga ona przemyślanej i dobrze ukierunkowanej pielęgnacji. W innym wypadku szybko staje się szorstka, a nawet zaczyna się łuszczyć. Po jakie kosmetyki i substancje odżywcze należy sięgać, aby przywrócić jej komfort i ukojenie?

Skóra sucha – charakterystyka

Aby wiedzieć, po jakie kosmetyki sięgać w przypadku cery suchej, należy przede wszystkim poznać jej najważniejsze potrzeby. Warto pamiętać, że skóra sucha nie jest tym samym co skóra przesuszona bądź odwodniona. Przesuszenie i odwodnienie skóry to stany przejściowe i całkowicie odwracalne, które mogą wynikać z niedostatecznej ilości wody w organizmie lub stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji.

Suchość skóry wynika z kolei z nieprawidłowej budowy warstwy hydrolipidowej naskórka, która jest nieszczelna i nie zapobiega utracie wody. Taki stan najczęściej jest uwarunkowany genetycznie i wiąże się niepoprawnym funkcjonowaniem naskórka. Suchość skóry jest stanem chronicznym, co oznacza, że jej posiadacze każdego dnia muszą dostarczać jej składników, które wspomogą odbudowę uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://garnier.pl/.

Jak rozpoznać suchą skórę?

Suchość skóry jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Taki typ skóry jest bardzo cienki, matowy, bardzo często zaczerwieniony ze względu na dużą widoczność naczyń krwionośnych, jak i tendencje do podrażnień. Naskórek suchej skóry bardzo często ulega widocznemu łuszczeniu się, co więcej, mogą pojawić się na niej mikropęknięcia, co skutkuje częstymi stanami zapalnymi. 

Skóra sucha bardzo często bywa wrażliwa, przez co łatwo ulega podrażnieniom zarówno w wyniku działania czynników zewnętrznych, jak i nieodpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja suchej skóry

Aby suchość skóry była pod kontrolą, bardzo ważna jest przemyślana i zbalansowana pielęgnacja. Ta powinna opierać się na trzech mechanizmach: higroskopijności (zatrzymaniu wody w naskórku), odbudowy warstwy hydrolipidowej naskórka, a także okluzji, czyli wytworzeniu bariery, która sprawi, że woda nie będzie odparowywać z naskórka.  

W przypadku suchej skóry zdecydowanie należy unikać mocno oczyszczających żeli i pianek pod prysznic i wybierać te o bardziej kremowej konsystencji. W przypadku peelingu lepszym rozwiązaniem będzie peeling enzymatyczny, który jest pozbawiony drobinek. Nie należy zapominać także o kremie do twarzy, który stanowi niezbędny element pielęgnacyjny.

Sucha skóra – jakie składniki?

Na jakie składniki warto zwracać uwagę, będąc posiadaczem skóry suchej? Podstawę stanowią emolienty, które zabezpieczają naskórek przed wpływem czynników zewnętrznych, wspomagają odbudowę warstwy hydrolipidowej, a także zmniejszają utratę wody. Do emolientów zaliczyć możemy przede wszystkim masło shea, kakaowe, a do tego oleje roślinne, które bogate są w ceramidy i kwasy tłuszczowe. Oprócz składników odżywczych warto sięgnąć również po typowo nawilżające substancje jak kwas hialuronowy.