Japonia wyśle na Księżyc zmieniającego kształt robota wielkości piłki baseballowej

Kulisty łazik, którego zadaniem będzie badanie powierzchni Księżyca, ma wystartować w 2022 roku. To robot, który będzie umiał dokonywać transformacji swego kształtu.
Japonia wyśle na Księżyc zmieniającego kształt robota wielkości piłki baseballowej

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) zapowiedziała, że będzie używać łazika fotografowania Księżyca i zbierania danych na temat pyłu księżycowego – substancji, która jest niezbyt przyjazna ludziom i maszynom. Japońska firma ispace dostarczy kulistego robota na Księżyc na zlecenie JAXA za pomocą komercyjnego lądownika HAKUTO-R.  

Japonia kolejnym krajem zainteresowanym eksploracją Księżyca 

“Transformowalny robot księżycowy” JAXA będzie drugim, który zostanie zabrany na debiutancką misję ispace. W zeszłym miesiącu firma ogłosiła że wyśle tam również łazik o nazwie Rashid ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  

Jeśli misja zakończy się sukcesem, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączą do niewielkiego klubu narodów, którym udało się z powodzeniem wylądować na Księżycu. Do tej pory były to Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Chiny. 

Łazik księżycowy jak piłka do baseballa 

Obecnie dostępnych jest niewiele szczegółów na temat japońskiego robota, który wciąż jest w fazie rozwoju. Według zdjęć i danych przedstawionych w oficjalnym komunikacie prasowym Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej ma on być kulą o średnicy 80 mm. Kula ta otwiera się, by następnie toczyć się po powierzchni Księżyca na dwóch kołach.  

“Transformowalny robot księżycowy będzie ultrakompaktowym i ultralekkim robotem, który może poruszać się w trudnym środowisku księżycowym” – zapowiedziała JAXA. Jak dodała agencja, niewielki rozmiar i mała masa robota wynosząca 250 gramów “przyczynia się do zmniejszenia objętości podczas transportu na Księżyc”.  

Robot zawiera rozwiązania dostarczone firmie ispace od przez partnerów – firm Sony, TOMY Company i Uniwersytetu Doshisha z Tokio. JAXA dodała, że agencja będzie “kontynuować badania w celu realizacji międzynarodowej eksploracji kosmosu poprzez wykorzystanie możliwości lądowania na Księżycu i technologii oferowanych przez firmy komercyjne.” 

W swoim własnym komunikacie prasowym przedstawiciele ispace opisali pojazd jako “mały, dwukołowy łazik”. Firma powiedziała również, że będzie nadzorować “komunikację i wszelkie operacje podczas eksploracji powierzchni Księżyca przez robota” z lądownika. 

Kanada też szykuje się na Księżyc 

Dane zebrane podczas misji z ispace posłużą agencji również w planach dotyczących łazika “Lunar Cruiser”. To  ogromny pojazd dla astronautów, który ma być gotowy do podboju Księżyca do 2029 roku. Firma twierdzi, że możliwe obszary badań obejmują przede wszystkim wszelkie automatyczne operacje i technologię jazdy. 

Ogłoszenie prac nad nowym japońskim robotem księżycowym nastąpiło po dwóch innych dużych projektach łazików kosmicznych, które zostały upublicznione kilka godzin wcześniej.  Firmy Lockheed Martin i General Motors ogłosiły , że będą współpracować przy budowie nowego łazika dla astronautów w ramach programu NASA Artemis. Zakłada on lądowanie misji załogowej na Księżycu już w 2024 roku.  

Tego samego dnia również Kanada ogłosiła plany umieszczenia robotycznego łazika na powierzchni Księżyca. Ma tego dokonać do 2026 roku we współpracy z NASA. 

Źródło: Space.com.