Jesteś charakternym człowiekiem? Ma to istotny wpływ na zdolności poznawcze

Jak sugerują naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie za sprawą swojej publikacji w PLOS ONE, nieustępliwe, pracowite osoby cechują się istotnymi różnicami w zakresie zdolności poznawczych oraz wskaźnika inteligencji.
Jesteś charakternym człowiekiem? Ma to istotny wpływ na zdolności poznawcze

Na czele zespołu badawczego stanęła Nuria Aguerre, która wraz ze współpracownikami zaprosiła do udziału w eksperymencie 134 osoby. Miały one wypełniać kwestionariusze, wliczając w to tzw. Grit Scale, czyli ankietę oceniającą cechy osobowości w oparciu o trzy cechy: nieustępliwość, impulsywność i mindfulness. Ochotnicy mieli też wykonać cztery zadania mające na celu ocenę różnych aspektów związanych ze zdolnościami poznawczymi.

Czytaj też: Czy medytacja wywołuje zmiany strukturalne w mózgu?

Aspekty te dotyczyły elastyczności, powściągliwości, zdolności do zastępowania nieaktualnych elementów w pamięci roboczej oraz tendencji do kontrolowania sytuacji. Statystyczna analiza zebranych danych wykazała, że “charakterność” nie zawsze szła w korelacji z ogólnymi zdolnościami poznawczymi. Dało się natomiast zauważyć powiązania z cechami osobowości takimi jak niska impulsywność i wysoka mindfulness.

Zdolności poznawcze, inteligencja i nieustępliwy charakter

Uczestnicy cechujący się wysoką nieustępliwością wykazywali też inne wzorce w zakresie wydajności poznawczej. Chodziło o zwiększoną zdolność do zwracania uwagi na wszystkie dostępne informacje i pozostawania wrażliwym na sprzeczne dane w chwili obecnej, przy jednoczesnym mniejszym poleganiu na wcześniejszych informacjach. Jak może interpretować tego typu wyniki? Przede wszystkim różne wzorce zdolności poznawczych mogą stanowić podstawę nieustępliwego charakteru.

Czytaj też: Nie masz czasu na siłownię? Weekendowe ćwiczenia wystarczą

Byłoby to zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Dalsze analizy w tej sprawie powinny w jeszcze większym stopniu zgłębić ten aspekt. W grę wchodzi na przykład wzięcie pod uwagę bardziej wszechstronnej miary nieustępliwości oraz uwzględnienie zdolności poznawczych w formie tzw. inteligencji płynnej. Ta jest szczególnie zauważalna w czasie rozwiązywania zadań niewerbalnych. Jak dodają autorzy, do zdobycia szczytu góry wcale nie potrzeba wysoce rozwiniętych funkcji wykonawczych, a znacznie ważniejsza będzie świadomość otoczenia.