Już w sobotę półfinał FameLab. Przyjdź i posłuchaj o fascynujących badaniach

25 naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach wystąpi w sobotę w półfinale konkursu FameLab, który odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. Półfinaliści opowiedzą m.in. o przezroczystych narządach czy małżach czułych na jakość wody.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

Półfinał szóstej edycji konkursu FameLab Poland odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik 25 lutego. Wystąpienia można oglądać od godz. 13. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W pojedynku na naukowe wystąpienia weźmie udział 25 naukowców, którzy przeszli pomyślnie etap preselekcji. Są wśród nich biolodzy, fizycy, matematycy oraz badacze, którzy płynnie łączą różne dziedziny badań np. prawo i IT. Podczas półfinałowych wystąpień będzie się można dowiedzieć np. jak podstępna potrafi być paradontoza, jak zobaczyć czarną dziurę; a także posłuchać o projektowaniu systemów robotycznych, małżach pomocnych w utrzymaniu jakości wód, przezroczystych narządach czy antycznym dopingu.

Podczas półfinału zmierzą się: Tomasz Łuczyński – doktorant na Jacobs University Bremen; Natalia Derewońko z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN; NataliaStrokowska – doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; Anna Mleczko – doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Na scenie będzie można zobaczyć również: Macieja Wiśniowskiego – doktoranta z Politechniki Śląskiej; Kamilę Łyczek – doktorantkę Uniwersytetu Warszawskiego; Ewę Siwicką – doktorantkę Auckland University; Paulinę Rowińską – doktorantkę Imperial College London oraz University of Reading; Dawida Panka – doktoranta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Magdalenę Widziołek – doktorantkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego i The University of Sheffield; dr. Michała Podgórskiego – doktora nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wśród uczestników znajdą się również: dr Grzegorz Wiktorowicz z Uniwersytetu Warszawskiego; Maciej Jędrzejczak – student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Martyna Franczuk – doktorantka na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym; Kamil Trzebuniak – doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego; Jędrzej Woluntarski – inżynier z Politechniki Warszawskiej; Joanna Chmist – doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; Magdalena Dziągwa-Becker – doktorantka w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB; dr Ewa Nowicka z Technische Universitat Berlin i Cardiff University; Maksym Figat – doktorant Politechniki Warszawskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej.

Występy półfinalistów oceni jury, w którym znaleźli się: językoznawca – prof. Jerzy Bralczyk, biochemik – prof. Magdalena Fikus, fizyk – dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik – Irena Cieślińska.

Spośród półfinalistów jury wybierze najlepszą dziesiątkę, która zmierzy się w finale konkursu 13 maja br. Wcześniej finaliści wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass, które odbędzie się między 31 marca a 2 kwietnia. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs jest świetną okazją do ćwiczenia jasności przekazu. Tzw. clarity (jasność przekazu) jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu obok kategorii “content” (zawartość merytoryczna) i kategorii “charisma” (łatwość nawiązania relacji z publicznością). “O ile jednak odpowiedzialności za +content+ nikt z naukowców zdjąć nie może, a charyzma jest w dużej mierze kwestią osobowości, o tyle +clarity+ można szlifować i poprawiać bez końca. A każdy błąd traktować jako nauczkę i okazję do doskonalenia” – zaznaczają organizatorzy.

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy – nagrodę od British Council.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.