Już jutro ogólnopolski flash mob „Pokaż kryształ Czochralskiego”!

23 października w dniu urodzin profesora Jana Czochralskiego wszyscy chętni mogą przyłączyć się do akcji. Wystarczy w dowolnym miejscu, punktualnie o 17:00, wyjąć urządzenie z kryształami Czochralskiego (np. telefon komórkowy, odtwarzacz MP3, zegarek elektroniczny), włączyć je i na kilkadziesiąt sekund pokazać sąsiadom lub najbliższej kamerze monitoringu.

Ogólnopolska akcja popularnonaukowa „Pokaż kryształ Czochralskiego” i ma uhonorować zasługi profesora Jana Czochralskiego, twórcy metody produkcji monokryształów, wynalazku, dzięki któremu elektronika stała się powszechna i przeobraziła cały świat. Akcję wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Gigantyczny flash mob – jego miejscem jest cała Polska – odbędzie się już jutro, w środę 23 października, punktualnie o godz. 17:00. Aby przyłączyć się do akcji, nie trzeba podejmować żadnych wyrafinowanych działań. Wystarczy wyciągnąć znajdujące się pod ręką przenośne urządzenie elektroniczne, włączyć je i na kilkadziesiąt sekund pokazać najbliższej kamerze monitoringu oraz osobom znajdującym się w pobliżu.

Kryształy wyhodowane metodą Czochralskiego znajdują się w wielu urządzeniach: zegarkach elektronicznych, odtwarzaczach MP3, telefonach, smartfonach, dyktafonach, lampkach z diodami świecącymi, a nawet w kartach kredytowych. Organizatorzy apelują o odpowiedzialny udział w akcji. Ze względów bezpieczeństwa nie wyciągajmy kart kredytowych ani nie świećmy diodami w sposób, który mógłby oślepiać uczestników ruchu drogowego.

W środę o 16:50 na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, macierzystej uczelni profesora Czochralskiego, rozpocznie się krótka uroczystość, której kulminacją będzie pokazanie o 17:00 urządzeń z kryształami Czochralskiego. Wstęp na uroczystość jest wolny, organizatorzy zapraszają do udziału wszystkie zainteresowane osoby.

Bieżące informacje o przebiegu akcji są dostępne na stronie wydarzenia na Facebooku: facebook.com/pokazkrysztal/).