Wiele raf koralowych na Karaibach może zniknąć w ciągu najbliższych 20 lat - takie wnioski opublikowano w nowym raporcie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Autorzy raportu analizowali dane z ponad 35 tys. różnych badań i doszli do wniosku, że powierzchnia siedlisk spadła o ponad 50% od 1970 roku. Zdaniem specjalistów główną przyczyną jest przełowienie ryb i choroby.

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, wymieranie raf może postępować. Sprawa jest bardzo poważna, jednak dzięki ochronie karaibskie rafy mogą jeszcze się odrodzić - stwierdza raport. 

Zobacz więcej! ODWIEDŹ WIELKĄ RAFĘ KORALOWĄ Z GOOGLE STREET VIEW!

Przyczyny zanikania raf koralowych są bardzo złożone. Po pierwsze wpływają na to zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie i zakwaszanie oceanów, które zagraża życiu morskich organizmów. Dwutlenek węgla, który trafia do oceanów, produkuje kwas, który rozpuszcza minerały i uniemożliwia wzrost rafy.

Innym problemem jest rozwój przemysłowy. Erozja gleby i wycinka lasów na wybrzeżu powoduje większe zamulenie wód przybrzeżnych i obumieranie polipów. Wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenie wody ściekami komunalnymi i przemysłowymi, pogłębianie dna na szlakach morskich - to najpoważniejsze zagrożenia dla raf koralowych.

Katastrofalna w skutkach jest też bardzo inwazyjna metoda połowu ryb na morzach koralowych - tak zwane głuszenie, czyli detonowanie materiałów wybuchowych pod wodą. - Masowe połowy ryb, prowadzą do rozrostu szkodliwych glonów.

Innym źródłem zagrożeń jest też atrakcyjność turystyczna raf koralowych. Rozwój nadmorskich ośrodków powoduje zwiększenie zanieczyszczenia i zamulenie wód przybrzeżnych.