MotoSzkółka: karta pojazdu. Kto ją wydaje, od kiedy i czy jest obowiązkowa?

Karta pojazdu jest dokumentem na stałe przypisanym do danego samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Jest niezbędna do rejestracji auta, jednak w ruchu drogowym – już nie, co oznacza, że w trakcie kontroli drogowej, pełniący czynności policjant nie zażąda jej okazania.
MotoSzkółka: karta pojazdu. Kto ją wydaje, od kiedy i czy jest obowiązkowa?

Karta pojazdu – co to?

Karta pojazdu to nic innego, jak książka pojazdu (nie mylić z książką serwisową), w której zapisana jest cała historia danego auta. W praktyce oznacza to, że poza podstawowymi informacjami, jak dane właścicieli, numer VIN pojazdu, marka, model, typ, numer silnika, pojemność skokowa, moc, dopuszczalna masa całkowita i rok produkcji, zawiera także informacje na temat wszelkich dokonywanych w aucie zmian. W tym miejscu należy wskazać m.in. na montaż i demontaż instalacji LPG, zmianę parametrów technicznych i przeznaczenia auta (jeżeli samochód pełnił rolę taksówki lub auta do nauki jazdy, w karcie będzie stosowna informacja na ten temat). 

Zatem, karta pojazdu – co to takiego? To zabezpieczenie przed kupnem kradzionego samochodu (nie można zarejestrować auta bez karty pojazdu, a jej podrobienie nie jest łatwe) i takiego, którego historia pozostawia wiele do życzenia dla potencjalnego kupującego. Warto jednak pamiętać, że gdy karta pojazdu została zgubiona, duplikat nie będzie zawierał wcześniejszych informacji.  

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać pierwszy samochód? Wszystko, co powinien wiedzieć kierowca

Numer karty pojazdu – gdzie jest?

Każda karta pojazdu ma przypisany numer i przed zakupem auta warto sprawdzić jego zgodność z wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Oszuści nie śpią, a sposobów na “wpakowanie kupującego na minę” jest wiele. Lepiej więc zabezpieczyć się z każdej strony. Jednym z takich zabezpieczeń jest właśnie numer karty pojazdu. Gdzie jest umieszczony?

Numer karty pojazdu znajdziemy wewnątrz, umieszczony w dolnej części pierwszej strony i na kolejnych, co dwie strony. Powinien być zgodny z numerem, umieszczonym na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego.  

 

Karta pojazdu – kto wydaje?

Karta pojazdu jest emitowana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a wydaje ją… to zależy od tego, czy kupujemy pojazd nowy czy używany.

W przypadku aut nowych, obowiązek wydania karty spoczywa na producencie lub importerze. W praktyce, dokument otrzymujemy wraz z samochodem. 

W przypadku zakupu używanego samochodu, obowiązkiem wydania karty obarczona jest osoba sprzedająca pojazd (dokument przechodzi z ręki do ręki i nie można o nim zapomnieć). Jeżeli jednak samochód kupujemy poza granicami kraju, o wydanie karty musimy zadbać sami. W tym celu, udajemy się do właściwego urzędu rejestrującego. Kartę otrzymamy po przedłożeniu niezbędnych dokumentów (tych samych, które są wymagane przy rejestracji auta) i uiszczeniu opłaty w kwocie 75 zł. 

Czy karta pojazdu jest obowiązkowa?

Karta pojazdu, na mocy obowiązujących przepisów, jest dokumentem wydawanym dla pojazdów mechanicznych, które pierwszy raz są rejestrowane w Polsce. Ustawowy obowiązek wydawania karty pojazdu obowiązuje od 1 lipca 1999 roku. Każdy samochód, który od tego dnia jest rejestrowany w naszym kraju, bez względu na to, czy mówimy o aucie nowym czy używanym, musi mieć wydaną kartę. Zatem, czy karta pojazdu jest obowiązkowa? Tak, ale obowiązek ten nie dotyczy samochodów, które na terenie RP były zarejestrowane przed wskazaną datą (01.07.1999). Wówczas, w rubryce “Karta Pojazdu” w DR, figuruje wpis “nie wydano”. 

CZYTAJ TAKŻE: Najpopularniejsze samochody w Polsce. Czy jeździsz którymś z nich?

 

Czy karta pojazdu jest potrzebna?

Karta pojazdu jest dokumentem niezbędnym do rejestracji samochodu. Bez niej, nie zarejestrujemy auta, ale to nie wszystko – omawiany dokument jest też niezbędny do zezłomowania samochodu, np. w następstwie wystąpienia szkody całkowitej. Zatem, odpowiadając na wyżej postawione pytanie – tak, jest potrzebna.

Nie ma natomiast obowiązku posiadania karty pojazdu w momencie kontroli drogowej – policja nie zażąda jej okazania. Dołączanie jej do kompletu dokumentów jest zatem bezcelowe, a nawet niezalecane – w przypadku zagubienia dokumentu, konieczne będzie wyrobienie duplikatu, co nie tylko naraża nas na koszty, ale także utrudnia sprzedaż auta. Wielu nabywców patrzy podejrzliwie na zduplikowane karty pojazdu i słusznie. Może to bowiem oznaczać, że sprzedający próbował ukryć niewygodny fakt z historii samochodu. 

Jak sprawdzić czy była wydana karta pojazdu?

Karta pojazdu  jest dokumentem obowiązującym od 1 lipca 1999 roku, zatem już sama data pierwszej rejestracji samochodu w kraju wskazuje na to, czy dokument został wydany. Stosowny wpis zawarty jest w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce “Adnotacje Urzędowe”, w przypadku samochodów sprowadzonych zza granicy, a gdy mówimy o aucie krajowym – sugerujemy się datą pierwszej rejestracji, ujętą w pozycji B.

Istnieje jednak łatwiejsza metoda. Jeżeli karta pojazdu została wydana, w dowodzie rejestracyjnym zamieszczony jest jej numer, w rubryce “Karta Pojazdu”. W przypadku samochodów, co do których nie zachodzi obowiązek wydania dokumentu, zamiast numeru karty figuruje zapis “nie wydano”.

 

Ile kosztuje wyrobienie karty pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem odpłatnym, jeżeli rejestrujemy samochód, co do którego zachodzi obowiązek jej wydania. W sytuacji, gdy sprowadzamy pojazd spoza granic kraju, za wydanie dokumentu zapłacimy 75 zł. To niewielka kwota, tym bardziej, że przed 2006 rokiem, za wydanie karty pojazdu dla samochodu sprowadzonego, trzeba było zapłacić aż 500 zł. Przepis ten został jednak uznany za niekonstytucyjny i w rezultacie, osoby, które poniosły tak znaczny koszt, mogły się domagać zwrotu 425 zł, o ile złożyły właściwy wniosek w stosownym czasie.

Jeżeli karta pojazdu została zgubiona lub zniszczona, zachodzi konieczność wyrobienia duplikatu. W takim przypadku, opłata jest identyczna jak przy wydawaniu karty dla pierwszej rejestracji w kraju i wynosi 75 zł.

Jeżeli kupujemy samochód nowy lub używany, który już wcześniej był rejestrowany na terytorium RP, kartę przekazuje sprzedający i nie ponosimy żadnych opłat z tego tytułu.  

Jak wygląda karta pojazdu?

Karta pojazdu to niewielka książeczka, która wielkością i wyglądem przypomina paszport. Okładka jest koloru bordowego, a na jej frontowej części znajduje się symbol PL w elipsie i napis karta pojazdu.

CZYTAJ TAKŻE: Od A do I. Które klasy samochodów są uważane za najlepsze?