Karta pojazdu - co to?

Karta pojazdu to nic innego, jak książka pojazdu (nie mylić z książką serwisową), w której zapisana jest cała historia danego auta. W praktyce oznacza to, że poza podstawowymi informacjami, jak dane właścicieli, numer VIN pojazdu, marka, model, typ, numer silnika, pojemność skokowa, moc, dopuszczalna masa całkowita i rok produkcji, zawiera także informacje na temat wszelkich dokonywanych w aucie zmian. W tym miejscu należy wskazać m.in. na montaż i demontaż instalacji LPG, zmianę parametrów technicznych i przeznaczenia auta (jeżeli samochód pełnił rolę taksówki lub auta do nauki jazdy, w karcie będzie stosowna informacja na ten temat). 

Zatem, karta pojazdu - co to takiego? To zabezpieczenie przed kupnem kradzionego samochodu (nie można zarejestrować auta bez karty pojazdu, a jej podrobienie nie jest łatwe) i takiego, którego historia pozostawia wiele do życzenia dla potencjalnego kupującego. Warto jednak pamiętać, że gdy karta pojazdu została zgubiona, duplikat nie będzie zawierał wcześniejszych informacji.  

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać pierwszy samochód? Wszystko, co powinien wiedzieć kierowca

Numer karty pojazdu - gdzie jest?

Każda karta pojazdu ma przypisany numer i przed zakupem auta warto sprawdzić jego zgodność z wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Oszuści nie śpią, a sposobów na "wpakowanie kupującego na minę" jest wiele. Lepiej więc zabezpieczyć się z każdej strony. Jednym z takich zabezpieczeń jest właśnie numer karty pojazdu. Gdzie jest umieszczony?

Numer karty pojazdu znajdziemy wewnątrz, umieszczony w dolnej części pierwszej strony i na kolejnych, co dwie strony. Powinien być zgodny z numerem, umieszczonym na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego.