Jak myślicie, ile litrów kawy każdego dnia spożywa się na świecie? Odpowiedź to: aż 25 milionów, co w swobodnym przeliczeniu daje pojemność ponad 7 basenów olimpijskich. Płynne czarne złoto to jeden z ulubionych napojów na globie, a na każdym kroku można spróbować jej różnych odmian. Nie tak łatwo jednak przyrządzić je w domu, ale istnieje coś, co może temu zaradzić.

W ostatnich dniach miałam przyjemność testować nowy ekspres do kawy Siemens EQ.9 plus. W zasadzie, zważając na jego funkcje, nazywanie tego urządzenia ekspresem jest nieco krzywdzące – bardziej przypomina ono inteligentnego asystenta kawowego, którego można kontrolować za pomocą smartfona. Zobaczcie, jakich funkcji mogą się po nim spodziewać prawdziwi smakosze płynnego złota.

Rozwiązania jak dla baristów 

Zastanawiacie się czasem, od czego zależy to, że teoretycznie takie same ziarna kawy smakują inaczej w zależności od tego, kto je parzy? Jeśli chodzi o kawę w płynnej postaci, jej smak zależy od samego ziarna w bardzo niewielkim stopniu. Tutaj najbardziej liczą się sposób zmielenia i proporcja ziaren do wody, temperatura i szybkość zaparzania, sposób zmielenia, a także stosunek kawy do mleka i rozmiar napoju. Profesjonalni bariści mają takie informacje w małym paluszku, a co pozostaje nam, pospolitym kawoszom? Codziennie wydawać pieniądze w kawiarniach lub zainwestować w supernowoczesny ekspres do kawy – jak Siemens EQ.9 plus, który dzięki trybowi baristaMode pozwala celebrować sztukę parzenia pysznej kawy bez konieczności opanowywania całej tajemnej wiedzy baristów. 

Czujnik o inteligencji człowieka

To rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom, które wymagają od swojego napoju bardzo dużo – od odpowiedniej temperatury, przez idealną barwę, intensywność smaku, aromaty, etc. Model EQ.9 posiada inteligentny czujnik, który bada wielkość oraz oleistość ziaren, by dobrać jak najlepszy czas mielenia i dba o pozostałe parametry parzenia, podczas gdy Ty możesz zapisać ulubione napoje na tak zwanej “playliście” kaw w pamięci ekspresu.

Personalizacja i wygoda: 10/10

Możliwości personalizacji ekspresu Siemens EQ.9 plus są imponujące. Nie dość, że możemy zapisywać swoje ulubione napoje kawowe w jego pamięci, to jeszcze umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch różnych rodzajów ziaren. Posiada bowiem dwa osobne pojemniki na kawę, a każdy z nich wyposażony jest również we własny ceramiczny młynek, dzięki czemu można mieć pewność, że aromaty się nie wymieszają, albo że kawa bezkofeinowa nie zmiesza się z kofeinową. 

Sterowanie aplikacją

To nie wszystkie ułatwiacze życia, jakie producent ukrył w obudowie tego ekspresu – wybierając model z funkcją Home Connect, możesz przyrządzić dowolną kawę bez wstawania z kanapy. Urządzenie zrobi to za Ciebie, gdy tylko wydasz mu odpowiednie polecenie za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie. Aplikacja Home Connect daje również możliwość automatycznego przygotowania dodatkowych 21 kaw i napojów kawowych z mlekiem z 10 krajów świata. Portugalskie garoto, indyjska kaapi czy australijska flat white? Co dziś pijemy?

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że ekspres EQ.9 plus jest w stanie zrobić dwie kawy jednocześnie!

Automatyczne czyszczenie

Kto nigdy nie widział starego biurowego ekspresu, którego nigdy nie czyszczono, nie wie, co to prawdziwa trauma dotycząca kawy z mlekiem. Na szczęście producenci nowoczesnych ekspresów znaleźli sposób na to, by zaoszczędzić użytkownikom takich wstrząsów. Do modelu 

EQ.9 plus włączono na przykład system, który automatycznie czyści cały układ mleczny, sprawiając, że nie musimy już bać się żadnej pleśniowej niespodzianki. Bardzo wygodne jest w nim również to, że to użytkownik sam decyduje, czy woli, by mleko do kawy było pobierane bezpośrednio z kartonu, czy z dołączonego pojemnika.

Czy warto zainwestować w dobry ekspres do kawy?

Odpowiedź brzmi: ZAWSZE. Po pierwsze, pozwoli Ci to ograniczyć wydawanie pieniędzy na mieście. Zakładając, że codziennie masz ochotę na porządną kawę i 5 razy w tygodniu zahaczasz o ulubioną kawiarnię, zostawiając tam przynajmniej 15 złotych, w ciągu roku wydasz na ten napój ponad 3600 złotych. Jeśli masz dorosłych domowników, oni prawdopodobnie wydają na kawę na mieście podobne kwoty. Przy dwóch osobach wydatki na kawę mogą więc sięgać nawet ponad 7000 złotych rocznie. Trochę dużo, prawda? Ta kwota zwróci się po niecałym roku korzystania z dobrego domowego ekspresu, a z pewnością posłuży Ci on przez kilka-kilkanaście ładnych lat. 

Po drugie, da Ci pełną kontrolę nad jakością produktów, z których przygotowywane są Twoje ulubione kawy i ostatecznym smakiem parzonych napojów.

To chyba prosta kalkulacja?