Kawa niczym wino — jak prawidłowo pić kawę

„Kawa jest jak wino”, takie zdanie można bardzo często usłyszeć z ust kawowych profesjonalistów opowiadających o złożonych bukietach aromatycznych, które wydziela wysokojakościowa kawa. Naszym zdaniem nie jest to prawda. Kawa jest dużo bardziej złożona. Według badań posiada ona nawet trzykrotnie więcej związków aromatycznych od wina. 
Źródło: Przyjaciele Kawy

Źródło: Przyjaciele Kawy

Każdy wie, kim jest sommelieur, profesjonalista zajmujący się fachową oceną wina. Nie każdy wie jednak, iż podobna procedura profesjonalnej oceny smaku ma miejsce w przypadku… kawy!

Cupping – co to?

Za enigmatycznie brzmiącą nazwą cupping w rzeczywistości tkwi coś bardzo prostego. Jest to zwyczajnie „próbowanie kawy”. Do czego służy nam cupping? Specjaliści pracujący w palarniach stosują go do wyboru zielonych ziaren do masowej produkcji, a podczas szkoleń kawowych często używa się go, by zaprezentować kawowym nowicjuszom różnorodność odmian. Kawiarnie regularnie organizują wewnętrzne cuppingi, aby edukować swoich pracowników, lecz także do integracji lokalnych miłośników kawy, którzy mogą być nawet home baristami (sprawdzaj regularnie, czy w którejś z twoich lokalnych kawiarni nie odbywa się tego typu wydarzenie). 

Podczas cuppingu jakość i smak kawy oceniane są w różnych kategoriach, takich jak aromat, kwasowość, słodycz, gorycz, body oraz finisz. Każda z tych kategorii jest oceniana pod względem ilościowym (np. delikatna słodycz) i jakościowym (np. nieprzyjemna gorycz).

Czy cupping można zrobić w domu?

Oczywiście, cupping jak najbardziej można przeprowadzić w domowym zaciszu. Potrzebne będą do tego: dobra kawa ziarnista, waga, stoper, gorąca woda, młynek i kubki (istnieją specjalne czarki przeznaczone do cuppingu, jednak równie dobrze sprawdzą się zwyczajne naczynia). Ze sprzętu specjalistycznego polecamy zakup specjalnie zaokrąglonych łyżek do cuppingu. Nie jest to drogi zakup, a zdecydowanie ułatwia cały proces. Zwykłe łyżki sprawdzą się jednak na początek zupełnie dobrze. 

Co jeszcze warto mieć przy sobie podczas cuppingu? Swoich przyjaciół! Cupping to wspaniała forma spędzania czasu z bliskimi, więc jeśli masz wokół siebie miłośników kawy, spróbujcie razem dobrych ziaren i bawcie się dobrze wspólnie!

Źródło: Przyjaciele Kawy

Jak zrobić cupping w domu?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie i dowiedzieć się, jak profesjonalnie próbować kawy – jak przeprowadzić cupping? Po pierwsze, należy przygotować dwie czarki na każdą próbkę kawy (robi się to dla porównania, jeśli w jednej z filiżanek przypadkiem znajdzie się ziarno mające w sobie defekt, porównując je z drugą filiżanką, nie otrzymamy zaburzonego obrazu smaku całej paczki). 

Do każdej z czarek wsypujemy 8 gramów ziaren i mielimy je tak, jak robimy to do kaw przelewowych, a następnie ponownie przesypujemy zmielone ziarna kawy do czarek. Wodę zagotowujemy, a następnie zalewamy nią każdą z filiżanek (150 gramów do każdej). Natychmiast po zalaniu uruchamiamy stoper i odczekujemy, aż upłyną 4 minuty . W tym czasie na powierzchni kawy pojawią się “kożuchy”. Po upływie czterech minut delikatnie rozłamujemy je, mieszając łyżką. Następnie odczekujemy kolejne cztery minuty, aby nie poparzyć się podczas degustacji. Korzystając z dwóch łyżek, usuwamy fusy pływające po powierzchni, i… gotowe! Możemy przystąpić do właściwej degustacji!

Jak zatem przeprowadzić cupping? Może wydawać się to nieco infantyle i śmieszne, ale… Bierzemy łyżką trochę naparu z brzegu czarki, a następnie siorbiemy kawę! Dlaczego? W ten sposób rozprowadzamy napar po kubkach smakowych, co pozwala nam intensywniej wyczuć jego smak. Po każdym łyku warto przemyć łyżkę wrzątkiem (aby nie przenosić resztek kawy do innego kubka), i kontynuować degustację. Cały proces powtarzamy kilkakrotnie, notując nasze wrażenia. Warto również zwrócić uwagę, że profil smakowy danej kawy zmienia się drastycznie wraz z wytracaniem przez nią temperatury – postaraj się uchwycić, co zmienia się w smaku wraz z upływem czasu.

Lokowanie produktu: Przyjaciele kawy