Te naziemne struktury są według archeologów pozostałościami kurhanów, czyli kopców pogrzebowych spotykanych w różnych częściach świata. Analiza dokonanych znalezisk powinna pozwolić na lepsze zrozumienie osadnictwa funkcjonującego na tym obszarze przed setkami lat.
Czytaj też: Na terenie Polski znaleziono groby wojowników. Ten lud podbijał Cesarstwo Rzymskie
Współcześnie na terenie całego obwodu ułytauskiego, którego powierzchnia stanowiłaby ponad połowę obszaru naszego kraju, mieszka nieco ponad 200 tysięcy ludzi. Możemy sobie wyobrazić, jak trudno jest tam więc spotkać człowieka. Mimo to archeolodzy wybrali się na miejsce, ale ich celem nie byli obecnie żyjący ludzie, lecz pamiątki po tych, których już dawno z nami nie ma.
Ekspedycja przyniosła fenomenalne efekty, ponieważ udało się zlokalizować co najmniej dziesięć kurhanów. Są one szczególnie tajemnicze ze względu na nietypowy układ. Zawierają coś, co uczestnicy badań określają mianem wąsów. Taka budowa dotyczy trzech kopców. Co ciekawe, już wcześniej w Kazachstanie znajdowano podobne obiekty.
Naziemne struktury zlokalizowane w obwodzie ułytauskim są kurhanami. Kilka z nich ma charakterystyczne elementy nazywane przez archeologów wąsami
Wśród dotychczas odkrytych znalazło się wiele kurhanów mających od 3 do 15 metrów średnicy. Przez środek tych okrągłych obiektów przechodzą kamienne nasypy, które przecinają się i mogą przywodzić na myśl krzyże. Jeden z odkrytych kopców, pozbawiony wspomnianych wąsów, został objęty wykopaliskami. Te odsłoniły szczątki mężczyzny. Jak na razie nie wiadomo, kim był za życia, ani w jakich okolicznościach jego żywot dobiegł końca. Zapewne uda się odpowiedzieć na te pytania dzięki dalszym analizom kości.
Czytaj też: Nowe znaleziska pod Grunwaldem! Archeolodzy na tropie największych zagadek
Ekspertyzy te powinny również wyjaśnić, z kiedy pochodzą kurhany. Bo choć archeolodzy sugerują, jakoby powstały w średniowieczu, to była to wyjątkowo długa epoka. Z tego względu faktyczne datowanie może się różnić od proponowanego o setki lat. Warto podkreślić, iż w czasach średniowiecza kazachski step był zamieszkiwany zarówno przez osiadłe grupy, jak i prowadzące koczowniczy tryb życia. Do której z nich można przypisać odkryte pochówki?