Kiedy nasza rzeczywistość stanie się naprawdę rozszerzona? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Media – w tym “Focus” – od lat piszą o rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality, AR). W skrócie chodzi o to, by wzbogacić nasze naturalne postrzeganie świata o dodatkowe treści cyfrowe. Najbardziej typowym rozwiązaniem są cyberokulary, takie jak Google Glass. Dzięki wbudowanej kamerze “widzą” to, co my, a wyświetlacz umieszczony w ich szkłach może uzupełniać ten obraz np. o informacje tekstowe, elementy graficzne itd.

Jednak choć pojawiają się coraz nowsze pomysły na wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej, nadal są to głównie projekty dotyczące pojedynczych osób czy bardzo niewielkich grup użytkowników nowych technologii. Wydawcy prasy od pewnego czasu eksperymentują z aplikacjami, które wzbogacają papierowe wydania o elementy multimedialne (vide Tap2C, którego używamy w najnowszym, październikowym numerze “Focusa”). Czy takie rozwiązanie zyska popularność?

Z drugiej strony widzimy renesans urządzeń do wirtualnej rzeczywistości (virtual reality, VR). Firmę Oculus VR kupił niedawno Facebook, Samsung zapowiedział, że wprowadzi na rynek Gear VR, Sony szykuje podobny produkt o nazwie Morpheus. Być może te urządzenia – w połączeniu z kamerami i czujnikami – dadzą nowy impuls do rozwoju rzeczywistości rozszerzonej?

O tym wszystkim będziemy mówić podczas mojej audycji w TOK FM. Oto lista rozmówców:

Zachęcam do przypomnienia sobie archiwalnych odcinków audycji o technologiach ubieralnych i Polsce mobilnej A.D. 2014. A tu można zobaczyć, jak aplikacja Booke będzie wzbogacać papierowe książki o możliwości, jakie mają ich wydania elektroniczne:

Audycji “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 13 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!