Kim był Jezus?

Żydowskim buntownikiem? Reformatorem religijnym? Synem legionisty? Czy może kochającym synem i bratem?

Ponad 2 miliardy chrześcijan wierzy, że Jezus Chrystus był Synem Bożym, a jego ofiara na krzyżu zapewniła ludzkości zbawienie. Swą wiedzę czerpią z pism Nowego Testamentu i prac Ojców Kościoła. Pism i prac niekompletnych, sprzecznych, a przede wszystkim powstałych dziesięciolecia, a nawet całe wieki po opisywanych wydarzeniach.

Czy czytając opowieści biblijne (lub najczęściej ich słuchając) rozumiemy, w jakim kontekście historycznym nauczał Jezus? Co pod rzymską okupacją w Judei znaczyły Jego słowa: „oddajcie Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie”?

Czy zastanawiamy się, w co wierzyli pierwsi chrześcijanie, co wiedzieli o człowieku uznawanym za Zbawcę? Wielu osobom może wydawać się szokujące, że chrześcijaństwo nie było monolitem, a niektórzy (i wcale nie nieliczni) wyznawcy uważali, że Jezus miał żonę, braci (a więc Maria nie była dziewicą) i… nie widzieli w tym niczego złego. Co więcej, nie czytali słów czterech ewangelistów, bo ich nie znali! W tym numerze postaramy się wyjaśnić, kim był Jezus z Nazaretu. Ten z krwi i kości. Nie ze świętego obrazka.


O tym, kim był Jezus Chrystus piszemy w najnowszym wydaniu magazynu “Focus Historia Ekstra”. Sprawdź spis treści!