Wydarzenia sprzed niemal dwustu lat były naprawdę zaskakujące. 26 maja 1828 roku w Norymberdze znaleziono około 16-letniego chłopaka. Znał tylko kilka słów i nosił ubrania typowe dla chłopów. Większość informacji na jego temat miało swoje źródło w dwóch listach, które znajdowały się w kieszeniach nastolatka. Pierwszy miał zostać napisany w 1812, a drugi – w 1828 roku.
Czytaj też: Ogromny kamień zawiera ponad sto symboli. Niespodziewane odkrycie na Jukatanie
W toku badań prowadzonych w późniejszym okresie okazało się, że autorem tych wiadomości była jedna osoba. I choć początkowo Kaspar, bo tak go nazywano, znał zaledwie kilka słów, to z czasem zasób jego słownictwa się poszerzył. Dzięki temu był w stanie opowiedzieć swoją niebywałą historię. Twierdził, iż większość dzieciństwa spędził w ciemnym i ciasnym pomieszczeniu, takim jak cela.
Sypiał na słomianym posłaniu i był karmiony chlebem oraz wodą. Czasami otrzymywał środki nasenne, a kiedy się budził, jego włosy były ścięte, natomiast ubrania – zmienione. Rozrywkę miał zapewniać mu drewniany konik. Co ciekawe, mężczyzna, który się nim zajmował, zawsze ukrywał swoją tożsamość. Pewnego dnia Kaspar stracił przytomność, by odzyskać ją w czasie pobudki na jednej z ulic Norymbergi.
Kaspar Hauser to nastolatek, który w 1828 roku został znaleziony na ulicach Norymbergi. Znał tylko kilka słów, a w kieszeniach miał dwa listy
W 1833 roku Kaspar został zamordowany przez nieznanego sprawcę, który zwabił go do parku pod pretekstem wyjaśnienia mu jego przeszłości. W międzyczasie pojawiły się teorie, w myśl których tajemniczy nastolatek miał być w rzeczywistości powiązany z dynastią badeńską. W latach 90. XX wieku taki scenariusz został jednak odrzucony na podstawie przeprowadzonych analiz genetycznych.
Najnowszy rozdział całej historii stanowi efekt wysiłków naukowców z Uniwersytetu w Bath. O swoich ustaleniach piszą na łamach iScience. Wraz z innymi członkami międzynarodowego zespołu utworzonego w celu rozwikłania tej niesamowitej zagadki, badacze zorganizowali ekspertyzy próbek krwi i włosów Hausera. W ten sposób powtórzyli analizy mitochondrialnego DNA zmarłego, które jest dziedziczone w linii matczynej.
Czytaj też: W Małopolsce znaleźli bardzo stary cmentarz. Pokazuje, jak dawno pojawili się tam ludzie
I choć naukowy postęp, który miał miejsce od XIX do XXI wieku dawał nadzieję na ostateczne rozwikłanie zagadki, to sukces członków zespołu badawczego był co najwyżej połowiczny. Udało im się bowiem potwierdzić doniesienia z lat 90., tj. wykluczyć powiązania “dzikiego dziecka” z przedstawicielami dynastii badeńskiej. Ale to, kim dokładnie był Kaspar Hauser, wciąż pozostaje wielką tajemnicą.