Niesamowity klej, który może zmienić nasze podejście do recyklingu

Brytyjscy naukowcy stworzyli niezwykły klej o odwracalnych właściwościach spajających, który może odmienić nasze podejście do recyklingu.
Niezwykły klej o odwracalnych właściwościach spajających /Fot. Unsplash

Niezwykły klej o odwracalnych właściwościach spajających /Fot. Unsplash

Resztki kleju pozostawione na materiałach nadających się do recyklingu, np. szkle lub kartonie, mogą stanowić poważny problem, utrudniając ich ponowne wprowadzenie do obiegu. Naukowcy z Newcastle University opracowali niezwykły klej o odwracalnych właściwościach spajających. Można go używać np. do etykiet na butelkach, dzięki czemu materiały są łatwiejsze do oddzielenia, a więc i recykling. W normalnych okolicznościach etykiety, nawet papierowe, ale zabrudzone klejem, trafiają na wysypisko.

Klej o odwracalnych właściwościach wiążących to nowa nadzieja dla recyklingu

W kleju zastosowano polimery zawierające ładunek elektryczny, które zapewniają stabilność emulsji i przylegają do różnych powierzchni. Gdy zetkną się fragmenty pokryte emulsją naładowaną dodatnio i ujemnie, oba składniki sklejają się. Jeśli jednak substancja zostanie zanurzona w wodzie o odczynie lekko kwaśnym (pH 2, mniej więcej takim samym jak sok z cytryny) lub zasadowym, klej nie zadziała. Ten prosty trik otwiera nowe możliwości recyklingu, ponieważ umożliwia separację na żądanie komponentów, których okres użytkowania dobiegł końca.

Czytaj też: Wykryli prawie 500 szkodliwych substancji w materiałach poddanych recyklingowi. Niepokojące doniesienia ze strony chemików

Prof. Mark Geoghegan z Newcastle University mówi:

Po raz pierwszy pomyślałem, że naładowane polimery można wykorzystać do odwracalnej adhezji już w 1999 roku. Wtedy były to badania bazujące na teorii i ekscytujące jest to, że teraz mamy klej oparty na tych zasadach.

Klej opisany w czasopiśmie Angewandte Chemie International Edition bazuje na procesach przemysłowych wykorzystywanych do produkcji farb i powstaje z tanich materiałów. Nie zawiera lotnych rozpuszczalników organicznych stosowanych w wielu dostępnych na rynku klejach, a obecność wody nie wpływa negatywnie na jego zdolności wiążące. Okres przydatności do użycia kleju w temperaturze pokojowej wynosi co najmniej rok.

Dr Adriana Sierra-Romero z Newcastle University mówi:

Współpracowaliśmy z firmą zajmującą się gospodarką odpadami Biffa i pokazaliśmy, że za pomocą naszego kleju etykieta propylenowa przyklejona do butelki PET może zostać usunięta przez wodę o odpowiednim pH. Chociaż butelki nadają się do recyklingu, etykiety te są zwykle wysyłane na wysypisko, więc wiemy, że nasza technologia może naprawdę coś zmienić. Nasz klej będzie można zastosować w wielu innych branżach, dlatego nie możemy się doczekać współpracy z innymi firmami.

Klej przeznaczony jest do powierzchni plastikowych, ale może wiązać się także z innymi powierzchniami. Docelowe branże obejmują recykling butelek (wykonanych z polipropylenu i polietylenu), ale substancję można zastosować także do części samochodowych lub elektroniki.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.