Klimatyczna bzdura roku 2019: Gowin na drugim, wygrywa Gadomski

Witold Gadomski i jego stwierdzenie, że „nie wiemy, jaka jest skala wpływu człowieka na klimat” zwyciężył w plebiscycie na klimatyczną bzdurę roku organizowanym przez portal Nauka O Klimacie.
Klimatyczna bzdura roku 2019: Gowin na drugim, wygrywa Gadomski

„Nie wiemy, jaka jest skala wpływu człowieka [na klimat], a jaka jest skala innych czynników, niezależnych od nas” – to cytat z wywiadu dla Kultury Liberalnej, jakiego udzielił redaktor Witold Gadomski w 2019 roku.

„Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie” – czytamy w uzasadnieniu nominacji przygotowanym przez autorów plebiscytu.

Zwycięstwo Gadomskiego jest bezsprzeczne. Jego wypowiedź zdobyła 345 punktów, w porównaniu z 283 punktami, jakie otrzymał zajmujący drugie miejsce Jarosław Gowin.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej stwierdził: „To, że znaleźliśmy się w fazie globalnego ocieplenia – widać gołym okiem. Natomiast kontrowersje – także w środowisku naukowców – dotyczą roli człowieka w globalnym ociepleniu. Tu zdania, także wśród naukowców, są bardziej podzielone”.

„Nieliczne negujące to stanowisko prace naukowe nie tylko stanowią margines, ale są wzajemnie niespójne i zawierają elementarne błędy” – podkreślają autorzy klimatycznabzduraroku.pl.

Trzecie miejsce – i zaledwie 84 punkty – otrzymał Komitet Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Chodzi dokładnie o zapis z oficjalnego „stanowiska w debacie klimatycznej”, autorstwa komitetu, dotyczący podróży saniami przez zamarznięty Bałtyk.

„W okresie MEL [Małej Epoki Lodowcowej] ludzie przemieszczali się zimą saniami poprzez całkowicie zamarznięty Bałtyk” – brzmi dokładny cytat.

Pomysłodawcy plebiscytu prostują, że takie podróże były możliwe jedynie wzdłuż brzegu bądź przez cieśniny.

Wśród nominowanych, ale za podium, znaleźli się też BaldTV (kanał YouTube), dziennikarz Tomasz Cukiernik, Bronisław Wildstein, prof. Leszek Marks, Tomasz Wróblewski, Marcin Adamczyk, Robert Tekieli i Tomasz Teluk. Wszystkich nominowanych i ich wypowiedzi znajdziecie tutaj.