Kobiety po menopauzie powinny unikać napojów słodzonych cukrem

Kobiety po menopauzie, które są fankami napojów słodzonych cukrem, powinny zrezygnować z nich jak najszybciej. Naukowcy wykazali, że unikanie tego typu specyfików realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Woda gazowana – tak, napoje słodzone cukrem – już niekoniecznie. Przynajmniej u kobiet po menopauzie

Woda gazowana – tak, napoje słodzone cukrem – już niekoniecznie. Przynajmniej u kobiet po menopauzie

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of South Carolina na ponad 90 000 kobietach w wieku postmenopauzalnym wykazały realny wpływ napojów słodzonych cukrem (SSB) na ich zdrowie. Regularne spożywanie co najmniej jednego napoju słodzonego cukrem zwiększało o 78% ryzyko wystąpienia raka wątroby w porównaniu do grupy, która sięgała po nie jedynie trzy razy w miesiącu.

Longgang Zhao, doktorant na University of South Carolina, główny autor badania, mówi:

Nasze wyniki sugerują, że spożycie napojów słodzonych cukrem jest potencjalnie modyfikowalnym czynnikiem ryzyka raka wątroby. Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, zmniejszenie spożycia napojów słodzonych cukrem może służyć jako strategia zdrowia publicznego w celu zmniejszenia obciążenia rakiem wątroby. Zastąpienie napojów słodzonych cukrem wodą oraz niesłodzoną cukrem kawą lub herbatą mogłoby znacząco obniżyć ryzyko raka wątroby.

Jedna puszka dziennie to i tak za dużo

Napoje słodzone cukrem (SSB) to nie tylko gazowane napoje z dodatkiem cukru. Do grupy tej zalicza się także napoje energetyczne, herbatę mrożoną, wody słodzone, a nawet słodzoną kawę. Badania wykazały, że osoby spożywające duże ilości SSB przybierają na wadze i są bardziej obciążone ryzykiem wystąpienia cukrzycy, chorób serca czy próchnicy zębów.

W samych Stanach Zjednoczonych zapadalność na raka wątroby znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat. Mimo iż u większości chorujących osób występują czynniki ryzyka, jak przewlekłe zakażenie wirusem WZW, nadużywanie alkoholu czy cukrzyca, przyczyny ok. 40% przypadków nie można ustalić. Naukowcy i dietetycy zastanawiają się, czy napoje słodzone cukrem nie odgrywają ważnej roli w tej układance.

Zespół Longganga Zhao zebrał dane 90 504 kobiet po menopauzie, których dane znajdowały się w bazie Women’s Health Initiative – ich zbieranie rozpoczęto na początku lat 90. ubiegłego wieku. Śledzono ich samopoczucie i kondycję przez 18 lat, a jednym z monitorowanych parametrów była częstość spożywania napojów słodzonych cukrem. U 205 rozwinął się rak wątroby.

Około 7% uczestniczek badania spożywało jedną puszkę napoju o pojemności 330 ml dziennie. Wyniki wykazały, że były one o 78% bardziej narażone na rozwój raka wątroby od tych, które sięgały jedynie po trzy porcje takich specyfików miesięcznie. Nie oznacza to bynajmniej, że picie słodzonych napojów wywołuje raka wątroby, ale jakaś zależność w tej konkretnej wymienionej grupie występuje.

Longgang Zhao dodaje:

Spożywanie napojów słodzonych cukrem, postulowany czynnik ryzyka dla otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, może napędzać insulinooporność i stan zapalny, które są silnie implikowane w kancerogenezie wątroby.

Przeprowadzone badania mają charakter obserwacyjny i nie zostało zaprojektowane w celu określenia, jak picie słodzonych napojów wpływa na ryzyko wystąpienia raka wątroby. Trzeba pamiętać także, że zostało ono przeprowadzone na grupie kobiet w wieku postmenopauzalnym, a nie populacji ogólnej, więc nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków.