Wyobraź sobie, że jesteś jaskiniowcem. Usiłujesz utrzymać się w cieple przy ognisku. By wyżywić najbliższych, zbierasz jagody, grzyby, orzechy i zioła. Za wszelką cenę unikasz drapieżnych zwierząt. Jeśli twój partner jest leniwy, nie umie polować i ma romanse na boku, nie przetrwasz i nie wychowasz potomstwa. Ale jeśli wybierzesz towarzysza, który poświęca ci czas, energię i wysiłek, ochrania i karmi, przeżyjesz i ty, i dzieci.

A teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do zatłoczonego pokoju, pełnego nieznanych ci osób. Bardzo szybko czujesz, kto pociąga cię fizycznie, a kto nie, prawda? Dzieje się tak, ponieważ pożądanie działa poniżej progu świadomości, a więc musiało zostać ukształtowane w toku ewolucji. Nasi praprzodkowie metodą prób i błędów nauczyli się intuicyjnie rozpoznawać cechy świadczące o korzyściach genetycznych i materialnych, jakie można odnieść, wiążąc się z kimś.

Zanim rozwinęła się mowa, nauczyli się też swoje walory manifestować poprzez wygląd i zachowanie, podobnie jak zwierzęta noszą imponujące poroże i budują misterne gniazda. „Wydzielane przez nas zapachy, kolor włosów, męskie brody i kobiece piersi, kształt i wyraz twarzy – wszystko to są sygnały, na których podstawie dokonujemy wyboru partnera” – pisze prof. Jared Diamond, słynny fizjolog i biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Kalifornijskiego, w książce „Dlaczego lubimy seks? Ewolucja ludzkiej seksualności”. Ci, którzy sądzą, że tę najważniejszą życiową decyzję podejmujemy racjonalnie, są w błędzie.

 

Co nas kręci?

Mężczyźni są wzrokowcami i koncentrują się głównie na wyglądzie kobiet, który świadczy o ich zdrowiu i wieku. Ponieważ owulacja jest ukryta, a płodność ograniczona w czasie, kobiety muszą poinformować otoczenie, że są gotowe do rodzenia dzieci. Dlatego manifestują swoją dojrzałość płciową, podkreślając pewne cechy urody i sylwetki, i dlatego mężczyźni intensywnie na to reagują. Męskiej płodności nie da się ocenić na podstawie wyglądu, ponieważ panowie mogą mieć dzieci do późnej starości. „W większości społeczeństw atrakcyjność fizyczna jest cechą luksusową i można brać ją pod uwagę jako któreś tam z kolei kryterium” – mówi prof. Bogusław Pawłowski z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, autor „Biologii atrakcyjności człowieka”. Chyba że chodzi o przelotny romans – wtedy uroda kochanka bywa argumentem kluczowym.

Natomiast przy wyborze partnera życiowego kobiety muszą zdać się na coś pewnego, co pomoże im i dzieciom przetrwać. Dlatego tak atrakcyjny jest dla nich wysoki status społeczno-ekonomiczny. „Wiąże się on z pewnymi cechami osobowości, a niekiedy też z cechami fizycznymi. Wiadomo, że w społecznościach wojowniczych mężczyźni silniejsi i wyżsi mają większe szanse uzyskania dobrego statusu niż ich niżsi koledzy. Jednak najważniejsze jest to, jaki status mężczyzna osiągnął lub czy dobrze rokuje. Może o tym świadczyć charyzma i zdolności przywódcze” – dodaje prof. Pawłowski. Ale także dobry samochód, muskulatura czy sukcesy w sporcie.

 

Atrakcyjność uniwersalna

Cech, które są atrakcyjne dla płci przeciwnej, jest bardzo dużo. Znając wzajemne oczekiwania, możemy lepiej odczytywać informacje kierowane do nas i w jakimś stopniu kontrolować sygnały, które nieświadomie wysyłamy. Pewne rzeczy łatwo skorygować, przykładając większą wagę do stroju czy gestów. Nad innymi, takimi jak sylwetka, majątek czy znajomość języków obcych, trzeba popracować dłużej, ale wysiłek zwykle się opłaca, ponieważ wzmacnia pewność siebie, zwiększając nasze notowania na giełdzie matrymonialnej. Atrakcyjność w ogóle pozwala wieść bardziej satysfakcjonujące życie.

Wiele badań wskazuje na to, że atrakcyjne osoby dostają lepszą pracę, odnoszą większe sukcesy zawodowe, więcej zarabiają, łatwiej kończą szkoły i mają więcej przyjaciół i znajomych. Które cechy są uniwersalne, a na które możemy sami wpływać? Czy wybierając partnera powinniśmy zaufać swojej intuicji i instynktowi? Z pomocą prof. Bogusława Pawłowskiego przygotowaliśmy zestawienie cech najbardziej atrakcyjnych dla obu płci, poczynając od najważniejszych, które odgrywają kluczową rolę w wyborze życiowego partnera.

Poznaj naszą listę!