Kolorowe oko na mundial

Już 12 czerwca o godzinie 22.00 czasu warszawskiego na stadionie w São Paulo sędzia odgwiżdże rozpoczęcie pierwszego meczu.

W spotkaniu otwierającym brazylijskie XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej gospodarze zmierzą się z reprezentacją Chorwacji. I choć światowe media grzmią, że mundial odbędzie się wśród kurzu i gruzów, najbardziej zagorzali lokalni kibice „canarinhos” bynajmniej nie martwią się o przygotowanie swojego kraju do organizacji turnieju.

Kobieta na zdjęciu obok to Ana Luiza, mieszkanka São Paulo, jedna z tych Brazylijek, które pamiętają jeszcze mecze w udziałem wielkiego Pelé. Dzisiaj jest szczęśliwa, że będzie mogła gościć najlepsze drużyny świata w swoim mieście. Z tej okazji nie tylko przemalowała włosy na tradycyjne brazylijskie kolory, ale również zamówiła soczewki kontaktowe z flagą Brazylii.

Ponieważ soczewki pozwalające na wyświetlenie najróżniejszych motywów na naszych oczach (poza flagami możemy zafundować sobie między innymi krwiste oko wampira czy wielką pacyfę) można kupić również w Polsce, postanowiliśmy zapytać specjalistkę, czy ich używanie jest w pełni bezpieczne.

Optometrysta dr Ewa Kromska-Szymańska uspokaja: „Powiedzenie, że kolorowe soczewki kontaktowe psują nasz wzrok, to przesada. Jest to produkt medyczny, więc przed wejściem na rynek musi zostać dokładnie przebadany. Prawdą jest jednak, że tego rodzaju soczewki mogą pogarszać widzenie przy słabszym świetle ze względu na stały otwór źreniczny. Kolorowe soczewki kontaktowe stosowane są więc bardziej ze względów estetycznych lub jako gadżet niż do korekcji wzroku. Oczywiście przed zakupem jakichkolwiek soczewek należy skonsultować się ze specjalistą”.