Komary zjadają same siebie. Nagranie ujawnia, że robią to w bardzo brutalny sposób

Komary w stadium larwalnym prezentują zupełnie inne zachowania niż w życiu dorosłym. Nagranie ukazuje, w jaki sposób larwy komarów potrafią atakować inne larwy. Badanie ujawniło szereg typów zachowań u tych insektów.
Komary zjadają same siebie. Nagranie ujawnia, że robią to w bardzo brutalny sposób

Na łamach Annals of the Entomological Society of America pojawiły się wyniki badań na tym, jakie zachowania prezentują komary w stadium larwalnym podczas atakowania drugich osobników tego samego rodzaju.

Obserwacje zostały przeprowadzone w środowisku wodnym na trzech rodzajach komarów, w tym na Psorophora i Sabethes. Wyróżniono dwa sposoby atakowania, które wyglądają zupełnie inaczej niż nam się mogło wydawać. Podczas badań okazało się ponadto, że larwy komarów żywią się praktycznie tylko pokarmem zwierzęcym i nie stronią od zjadania innych komarów w stadium larwalnym.

Czytaj też: W jaki sposób komary są w stanie nas zlokalizować? Ich metoda zaskakuje

Pierwsze takie nagranie – oto jak komary zjadają inne osobniki tego samego rodzaju

Naukowcy nagrali zachowania larw, które odstają daleko od tych prezentowanych przez dorosłe osobniki. Na filmie pokazano w spowolnionym tempie, jak larwy z rodzaju Psorophora wyciągają w błyskawicznym tempie głowę, a następnie chwytają w otwór gębowy swoją ofiarę, łamiąc ją w pół i pożerając ją w całości.

Larwy Sabethes mają inna taktykę, do której wykorzystują swój „ogon”. Za pomocą jego oraz aparatu gębowego uderzają ofiarą, a ta następnie już zostaje schwytana i konsumowana przez drapieżcę.

Czytaj też: Miliony zmutowanych komarów wypuszczono w USA. Owady GMO ratują zdrowie mieszkańców Florydy

Warto zwrócić uwagę, jak szybko atakują larwy. Sabethes robi to w 15 milisekund, a opublikowane w sieci nagranie jest spowolnione do 2 proc. oryginalnej prędkości. W przeciwnym razie ludzkie oko nie zdołałoby zanotować tak wyrafinowanego i perfekcyjnego polowania.

Po opublikowaniu wyników badań świat nauki zaczął się zastanawiać, czy larwy komarów można wykorzystać w celu zredukowaniu liczby komarów w wielu regionach świata. Niestety taki eksperyment może mieć przeciwne skutki do oczekiwanych.

Więcej:komary