Ma około 4000 lat i znajduje się głęboko pod ziemią. Ta komora zastanawia archeologów

Kiedy archeolodzy dotarli do miejsca pochówku wywodzącego się z epoki brązu, ich oczom ukazała się komora grobowa. W czasie wykopalisk mogą zostać wykryte wyjątkowo liczne i zróżnicowane artefakty.
Ma około 4000 lat i znajduje się głęboko pod ziemią. Ta komora zastanawia archeologów

Znalezisko to miało miejsce na terenie obszaru znanego jako Dartmoor. Panujące tam warunki, przejawiające się obecnością podmokłego torfu, sprzyjają przetrwaniu obiektów sprzed tysięcy lat. To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla archeologów, którzy mają dzięki temu szansę na zapoznanie się z dowodami dostarczającymi informacji na temat epoki brązu w tym regionie.

Czytaj też: Starożytny hełm na nowo tworzy historię mieszkańców Europy. Jedno znalezisko może zmienić wszystko

Jak przyznają autorzy badań w tej sprawie, nie jest jeszcze pewne, jaki charakter miała znaleziona struktura. Nie wykluczają, że chodzi o coś, co nazywa się mianem kisty. Takie określenie było stosowane względem niewielkich rozmiarów drewnianych skrzynek. Wewnątrz umieszczane były szczątki zmarłych osób, a całość nierzadko przykrywano ziemią, tworząc w ten sposób kurhany.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że faktycznie chodzi o kistę pochodzącą z wczesnej epoki brązu. Archeolodzy ostrzą sobie zęby na to, co mogą ujrzeć po otwarciu skrzyni. Zarazem nie są pewni, jakie kroki podjąć. Nie chcąc nadmiernie ingerować w pochówek, rozważali pozostawienie go w dotychczasowym stanie, lecz ten pomysł został dość szybko wyeliminowany. 

Archeolodzy sądzą, że komora grobowa znaleziona na torfowiskach może zawierać artefakty, które zachowały się w bardzo dobrym stanie

Wygląda na to, że naukowcy podejmą odpowiednie kroki, choć w tym celu będą potrzebowali specjalistycznego sprzętu. Poza tym, jako że mowa o terenie parku narodowego, bardzo istotne będzie zapewnienie transportu dla wydobytych obiektów. Gra wydaje się jednak warta świeczki, ponieważ w okolicy znaleziono kiedyś pochówek zawierający skórę niedźwiedzia brunatnego, setki koralików i wiele innych przedmiotów grobowych.

Czytaj też: Ogromna głowa znaleziona w Kambodży. Przetrwała w świetnym stanie

Te były bardzo często odzwierciedleniem stanu majątkowego pochowanej osoby. Z tego względu, badając miejsce pochówku i zawartość samego grobu, archeolodzy zyskują szansę na wyjaśnienie wielkich niewiadomych dotyczących odległej przeszłości tych terenów. Być może już wkrótce poznamy sekrety mieszkańców przebywających tam w epoce brązu.