Komora grobowa Majów z tajemniczymi przedmiotami. To zielone figurki

Jak wyjaśniają archeolodzy z INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia) na terenie Palenque, które dawniej było zamieszkiwane przez Majów, udało się odnaleźć komorę grobową z cenną zawartością. 
Komora grobowa Majów z tajemniczymi przedmiotami. To zielone figurki

Miasto to znajduje się obecnie na terenie meksykańskiego stanu Chiapas, choć znacznie ciekawsza wydaje się jego przeszłość aniżeli współczesna historia. Tę udało się po części zrekonstruować na podstawie hieroglificznych inskrypcji zawartych na pomnikach. W ten sposób naukowcy dowiedzieli się między innymi, kto i kiedy rządził tym miastem-państwem w okresie od V do VIII wieku.

Czytaj też: To byłby najwyższy obelisk starożytnego Egiptu. Coś jednak poszło nie tak

Palenque, choć nie zachwyca może rozmiarami, to bez wątpienia wzbudza zainteresowanie ze względu na obecność imponujących dzieł architektonicznych, rzeźb, efektownych zakończeń dachowych i płaskorzeźb. Wszystkie te elementy można zapisać na konto Majów. Ich cywilizacja rozciągała się na terenie współczesnego Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu. 

Kiedy przedstawiciele INAH prowadzili prace konserwatorskie na terenie Palenque, zwrócili uwagę na strukturę oznaczoną jako CP3. To właśnie w jej obrębie znajdowała się komora grobowa zawierającą szkielet umieszczony w pozycji leżącej, głową do góry  i zorientowany na północ. Tego typu pośmiertne konfiguracje były charakterystyczne dla wysoko postawionych mieszkańców majańskich miast.

Komora grobowa odnaleziona przez archeologów znajduje się na terenie miasta Palenque założonego przez Majów

W komnacie umieszczono kilka dużych ceramicznych mis. Jaka mogła być przyczyna? Najprawdopodobniej tego typu pojemniki miały chronić Majów przed głodem – zarówno za życia, jak i po śmierci. Bardziej interesujące wydają się natomiast zielone figurki wykonane z malachitu. Jest to minerał z gromady węglanów i choć okazuje się on stosunkowo powszechny, to i tak może zachwycać kolorystyką. 

Czytaj też: Turysta zszedł ze szlaku i znalazł skarb. Składano tam ofiary starożytnym bóstwom

Według Majów malachit miał duchowe moce i właściwości. W grobie znajdowały się również szczątki kobiety oraz pojedyncza czaszka. Niestety, jak na razie nie wiadomo, do kogo mogła ona należeć. Zebrane w tej sprawie informacje pokazują, jak wyglądały dawne zwyczaje pogrzebowe. Te, co ciekawe, wydają się niespecjalnie od siebie różnić – nawet w miejscach oddalonych o tysiące kilometrów i oddzielonych oceanami.