Komórki macierzyste dla nienarodzonych dzieci

Naukowcy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii wkrótce przeprowadzą nowatorski eksperyment z wykorzystaniem komórek macierzystych u dzieci w okresie prenatalnym.

Badacze ze szwedzkiego instytutu Karolinska i londyńskiego szpitala Great Ormond Street chcą wszczepić komórki macierzyste dzieciom jeszcze na etapie życia płodowego. Mają nadzieję, że wykorzystanie tych komórek, które mogą przekształcać się w dowolny rodzaj tkanki, zapewni małym pacjentom ochronę przed groźną chorobą, tzw. wrodzoną łamliwością kości.

Choroba może nawet prowadzić do śmierci. Jest nią dotknięta 1 na 25 tys. osób. Dzieci przychodzą na świat z licznymi złamaniami. Jeśli przeżyją, w późniejszym życiu łamią ręce i nogi nawet kilkanaście razy do roku, często mają łamliwe zęby, zaburzenia słuchu i wzrostu (chorzy mają zazwyczaj mniej niż 1 metr wzrostu). Wrodzona łamliwość kości to choroba genetyczna, w której dochodzi do zaburzeń w budowie kolagenu. U chorych złamania pojawiają się nie wskutek urazów, ale często samoistnie, nawet w czasie snu. 

Komórki macierzyste do eksperymentu będą pozyskiwane podczas aborcji. Naukowcy mają nadzieję, że komórki macierzyste wszczepione dzieciom jeszcze w życiu płodowym, wzmocnią kości w dorosłym życiu. Nowatorski eksperyment z udziałem 15 nienarodzonych dzieci rozpocznie się na początku 2016 roku.

Czytaj więcej: DZIECKO NA ZAMÓWIENIE. GENETYKA POMAGA LECZYĆ ŚMIERCIONOŚNE CHOROBY