Kwanty zrewolucjonizują nasze życie. Naukowcy o krok bliżej przełomu

O komputerach kwantowych słyszymy od lat. Z jednej strony naukowcy co chwilę donoszą o kolejnych osiągnięciach w tej dziedzinie, ale wciąż nie możemy doczekać się jakiegoś prawdziwego przełomu, który zawładnąłby świadomością nie tylko wąskiego grona naukowców, ale i całej populacji. Naukowcy z Uniwersytetu Maryland przekonują, że ich nowe osiągnięcie może w końcu umożliwić projektowanie komputerów, o których niedawno można było jedynie pomarzyć.
Kwanty zrewolucjonizują nasze życie. Naukowcy o krok bliżej przełomu

Za przełom odpowiedzialna ma być technologia kwantowa oparta na nadprzewodnikach. Badacze przekonują, że udało im się stworzyć nadprzewodzące kubity wykorzystujące fluksony. Możliwości ich wykorzystania mogą być ogromne. Warto jednak tutaj zauważyć, że to nie same kubity stanowią osiągnięcie, a ich stabilność. To właśnie z rozwojem kwestii stabilności kluczowych procesów kwantowych w ostatnich latach naukowcy mają najwięcej problemów. Tym razem jednak badacze stworzyli kubit, który był w stanie zachować informacje przez rekordowe 1,43 milisekundy. Nie brzmi to dobrze, ale tylko do momentu kiedy uświadomimy sobie, że poprzedni rekord długości utrzymania informacji był dziesięciokrotnie niższy. W świecie kwantowym nasza ludzka miara czasu zupełnie do niczego się nie przydaje.

Czym właściwie są fluksony?

Flukson jest rodzajem kubitu, czy też bitu kwantowego, w którym operacje wykonywane są na ważnych połączeniach w ramach obwodu nadprzewodzącego. Wykorzystanie nadprzewodników w układach kwantowych stanowi istotną przewagę dla naukowców. Jakby nie patrzeć właściwości kwantowe elektronu można mierzyć tutaj na obwodach elektronicznych, a akurat w produkcji tych mamy już ogromne doświadczenie. Dzięki temu kubity fluksonowe doskonale nadają się do budowy większych układów i do możliwie maksymalnego ograniczenia błędów, które w tych układach są nieuniknione.

Czytaj także: Chiński komputer kwantowy rewolucjonizuje sztuczną inteligencję. Fenomenalna wydajność

Dotychczas głównym ograniczeniem był właśnie czas przechowywania informacji przez kubity. Teraz jednak ten czas został wydłużony dziesięciokrotnie, dzięki czemu ich wykorzystanie nagle zaczyna mieć znacznie większy sens.

Warto tutaj dodać, że osiągnięcie takiego czasu sprawia, że fluksony wracają do gry i stanowią realną konkurencję dla kubitów opartych o transmony. To także nadprzewodzące kubity, które aktualnie wykorzystywane są przy rozwoju komputerów kwantowych przez takich gigantów jak IBM czy Google. Naukowcy podkreślają, że udoskonalenie procesów produkcyjnych pozwoli jeszcze poprawić czas koherencji (utrzymywania danych przez kubity), który aktualnie ograniczany jest także przez absorpcję w materiale.

Czytaj także: Kolejny rekord! Komputer kwantowy z 256 kubitami powstał w Bostonie

Tak czy inaczej, kubity fluksonowe dowodzą, że idealnie sprawdzą się w ograniczaniu błędów w obliczeniach prowadzonych przez procesory kwantowe następnej generacji.

Czy możemy zatem spodziewać się w najbliższym czasie praktycznego wykorzystania kubitów?

Spokojnie, te czasy nadchodzą, ale jeszcze trochę trzeba poczekać. Naukowcy wskazują, że póki co komputery kwantowe wymagają ultraniskich temperatur i bardzo kontrolowanych warunków pracy. Co więcej, do budowy wielkoskalowych procesorów nadprzewodzących z czasem koherencji rzędu milisekund potrzeba jeszcze trochę pracy.

Z drugiej strony, jeżeli każde kolejne osiągniecie, jak w tym przypadku będzie skokiem o cały rząd wielkości, to być może komputery kwantowe zawładną naszym życiem szybciej, niż nam się wydaje. Kto wie, czy nie wtargną one w świadomość szerokiej opinii publicznej tak, jak zrobiły to duże modele językowe w ciągu ostatniego roku. Na początku 2022 roku przeciętny człowiek nie wiedział czym jest LLM, a dzisiaj nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał o ChatGPT i jego konkurencji i klonach. Kto wie, czy w pewnym momencie tego wyczynu nie powtórzą komputery kwantowe.