Komputery prześcigną nas w 2029?

Do 2029 roku komputery będą w stanie rozumieć naszą mowę, uczyć się na błędach, a inteligencją przewyższą najmądrzejszych ludzi – twierdzi futurolog i inżynier Google, Ray Kurzweil.

66-letni Kurzweil  to jeden z największych na świecie futurologów i najbardziej znanych twórców sztucznej inteligencji (AI). Jego przewidywania odnośnie rozwoju technologii potwierdziły się już wielokrotnie. Na początku lat 90. Kurzweil  przewidział, że do 1998 roku komputer będzie w stanie pokonać światowego mistrza szachowego. I faktycznie –  ulepszona wersja programu Deep Blue na komputerze IBM w 1997 roku okazała się zbyt trudną przeszkodą dla Kasparowa.

Kiedy internet był niewielką siecią stosowaną przez wąskie grono akademickie Kurzweil  przewidział, że wkrótce połączy on ludzi na całym świecie. 

Teraz Kurzweil  twierdzi, że w ciągu 15 lat nastąpi przełom, a roboty staną się bardziej inteligentne niż ludzie. Kurzweil jest znany m.in. z “teorii osobliwości”, którą opisał jako moment w przyszłym rozwoju cywilizacji, gdy postęp techniczny stanie się tak szybki, że ludzkie przewidywania staną się nieaktualne. Doprowadzi do tego powstanie sztucznych inteligencji przewyższających intelektualnie ludzi.

Obecnie Ray Kurzweil współpracuje z firmą Google, która niedawno zakupiła specjalizującą się w budowie inteligentnych robotów Boston Dinamics. [CZYTAJ WIĘCEJ: GOOGLE ZACZNIE PRODUKOWAĆ ROBOTY]. Zdaniem specjalistów teraz to tylko kwestia czasu, kiedy roboty będą w stanie z nami żartować, uczyć się, a nawet flirtować. 

Czytaj także: Czy możliwa jest rebelia automatów?