Koniec problemu łysienia?

Bujne włosy mimo wcześniejszego łysienia – lekarze z Uniwersytetu Yale odnaleźli nowe zastosowanie leku stosowanego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Mężczyzna, na którego ciele nie występowało żadne owłosienie, zapuścił bujne włosy po nowej terapii farmakologicznej zastosowanej przez lekarzy z Uniwersytetu Yale. Badaczom udało się po raz pierwszy zaradzić przypadkowi uogólnionego łysienia plackowatego (Alopecia universalis), która już 25-latków pozostawia bez włosów na całym ciele. To pierwszy przypadek w historii, kiedy udało się odwrócić ten proces. Dzięki terapii pacjentowi odrosły także brwi, rzęsy, włosy na przedramionach i w innych miejscach, w których był łysy na skutek choroby.

– Wyniki są doskonałe, dokładnie takie, do jakich dążyliśmy – mówi dr. Brett A. King z Uniwersytetu Yale. Swoje rezultaty naukowcy opisali w piśmie “Journal of Investigative Dermatology“. To ogromny krok naprzód w leczeniu pacjentów cierpiących na tę przypadłość. Teraz naukowcy planują zastosować terapię także u innych chorych.

Zdaniem badaczy lek podawany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów blokuje system immunologiczny, który dzięki temu przestaje atakować mieszki włosowe chorych. Trwająca 8 miesięcy terapia przyniosła pożądane rezultaty, pacjent nie zgłaszał żadnych skutków ubocznych, nie odnotowano także nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.