Fetor z autokarowej toalety nie do wytrzymania? Polski uczony opatentował rewolucyjne rozwiązanie

Komfort podróży autokarem długodystansowym nie zawsze należy do najwygodniejszych. Nie tylko perspektywa pozostawania długo w pozycji siedzącej może przeszkadzać, ale również do listy narzekań często dopisuje się autokarową toaletę. Naukowiec z Politechniki Opolskiej opatentował rozwiązanie, które zapobiegnie wydostawaniu się przykrych zapachów z kabiny WC do środka pojazdu.
Fetor z autokarowej toalety nie do wytrzymania? Polski uczony opatentował rewolucyjne rozwiązanie

Koniec z fetorem z autokarowych toalet. Innowacyjne rozwiązanie wentylacji kabiny WC opracował i opatentował prof. Marian Bartoszuk z Katedry Technologii Maszyn i Materiałoznawstwa Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. O wynalazku dowiadujemy się z informacji prasowej uczelni.

Inspiracją dla badacza były jego własne doświadczenia z długodystansowych podróży autokarem. Niejednokrotnie okazywało się, że nieprzyjemny odór z toalety wydostawał się do środka autokaru. Okazywało się, że zamontowane wywietrzniki w kabinach zupełnie nie spełniały swojej roli. Dlaczego? Prof. Bartoszuk wytłumaczył:

Obecnie w ściance autobusowej toalety umieszczony jest wywietrznik. Podczas jazdy powietrze pobierane jest do środka kabiny, tworzy się delikatne nadciśnienie i teoretycznie wszystko powinno ulatywać przez ten sam wywietrznik. Jednak to nie zawsze się sprawdza. Wystarczy wiatr boczny albo inne zawirowania i powietrze z powrotem jest wtłaczane do autobusu razem z toaletowymi wyziewami.

Czytaj też: Oto polski miejski autobus wodorowy. Nie emituje spalin i wkrótce wejdzie do masowej produkcji

Nieprzyjemny zapach z autokarowej toalety przestanie być problemem

Opatentowany wynalazek Polaka polega na tym, aby zaślepić wywietrznik i spowodować, aby zapachy z toalety były zaciągane przez silnik, który do pracy właśnie potrzebuje powietrza. Wszystko działa na jednym napędzie, co doskonale pasuje do idei projektowania zrównoważonego. Rozwiązanie pozytywnie również komentuje Wiesława Surmiak, rzecznik patentowy Politechniki Opolskiej:

To bardzo ciekawy patent, który ma szansę powszechnego zastosowania. Realizacja opatentowanego rozwiązania zapewnia stały, ukierunkowany przepływ powietrza przez przestrzeń kabiny toalety, co sprawia, że jest ona wentylowana w sposób ciągły. Oczywiście, w trakcie pracy silnika spalinowego.

Najważniejsze, że opracowany wynalazek już znalazł zainteresowanych. Jak się dowiadujemy z komunikatu, pierwsze rozmowy z producentami autobusów już się rozpoczęły.

Więcej:autobusy