Koniec ze szwami? Koreańczycy stworzyli klej chirurgiczny z niezwykłym białkiem adhezyjnym

Kleje chirurgiczne od dawna są uważane za skuteczną alternatywę dla szwów, choć nie są tak szeroko rozpowszechnione. Teraz naukowcy stworzyli nowy preparat oparty na białku adhezyjnym występującym powszechnie u małży.
Koniec ze szwami chirurgicznymi?

Koniec ze szwami chirurgicznymi?

Przeszczepy skóry są dość często stosowane w przypadku leczenia rozległych poparzeń i poważnych uszkodzeń skóry spowodowanych np. infekcją lub rakiem. Zabieg taki ma na celu chirurgiczne usunięcie uszkodzonej tkanki i wszczepienie w wybrany wcześniej obszar nowej skóry. Lekarze całkiem dobrze radzą sobie z odtworzeniem ciągłości powłoki skórnej, chociaż największym problemem wciąż są blizny pooperacyjne.

Ich głębokość zależy od wielu czynników, ale decydującym są umiejętności lekarza i stopień regeneracji tkanki. Niedawno koreańscy naukowcy opracowali klej na bazie białka adhezyjnego małży (MAP), który jest silniejszy niż wiele komercyjnych substancji stosowanych do zamykania ran pooperacyjnych. Przeszczep skóry utrwalony przy użyciu tego kleju może skutecznie zregenerować tkankę bez używania szwów.

Kleje przyszłością chirurgii?

Wyniki badań dotyczące nowego kleju zostały opublikowane w czasopiśmie Chemical Engineering Journal. Zespół uczonych z z Wydziału Inżynierii Chemicznej POSTECH pod kierownictwem prof. Hyunga Joona Cha i Woo Hyunga Parka opracował niezwykły klej, łącząc alantoinę i naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) z białkiem adhezyjnym małży. Po połączeniu tkanek przy jego pomocy, dochodzi do uwolnienia alantoiny i EGF, które stymulują proces gojenia i regenerują skórę.

W pracy czytamy:

Wyniki badania wskazują, że obszar rany zregenerował się skuteczniej niż w przypadku zastosowania szwów używanych obecnie do przeszczepów skóry. W szczególności, utrata mieszków włosowych w przeszczepionym obszarze była minimalna, a poziom kolagenu i głównych czynników skóry został skutecznie przywrócony.

Bioadhezyjny klej stworzony przez Koreańczyków pozostawia minimalne, wręcz niezauważalne blizny (w porównaniu do szwów). Jest neutralny dla organizmu człowieka, ponieważ opiera się na biomateriale występującym w przyrodzie w dużych ilościach. Wkrótce może trafić on do szpitali na całym świecie, choć konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Białko adhezyjne małży (MAP) to przyszłość chirurgii

Profesor Hyung Joon Cha wyjaśnia:

W nowo opracowanym bioadhezyjnym kleju do przeszczepów skóry wykorzystaliśmy białko adhezyjne małży – biomateriał pochodzący z Korei, który pozwolił na zminimalizowanie blizn i wspomagał regenerację skóry. Ten nowy system będzie można skutecznie stosować w przeszczepach w różnych obszarach wymagających regeneracji tkanek.

Klej medyczny nazwany FlxLight jest w trakcie badań klinicznych z udziałem ludzi. Trwają prace nad jego komercjalizacją i wprowadzeniem preparatu do szpitali. Powinno dojść do tego w ciągu najbliższych pięciu lat.

Warto wspomnieć, że małże wysuwają przypominające włosy wypustki, które przytwierdzają się do powierzchni. Zawierają one aminokwas DOPA, który zapewnia właściwości chemiczne potrzebne, aby uzyskać odpowiednią siłę i adhezję.