Korea Północna ma nowy okręt podwodny. To wiadomość dla całego świata

Korea Północna twierdzi, że zwodowała nowy taktyczny okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego, co ma być “nowym rozdziałem” dla rodzimej marynarki wojennej. Analitycy twierdzą jednak, że te zapewnienia należy traktować z rezerwą, bo jednostka w ogóle może nie działać.
Okręt podwodny – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Unsplash

Okręt podwodny – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Unsplash

Według Koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KCNA), okręt podwodny nr 841, nazwany Hero Kim Kun Ok, został zwodowany i wywołał wiele fanfar podczas ceremonii, w której uczestniczył sam Kim Dzong Un.

Czytaj też: Okręty podwodne przestaną być “niewidzialne”. Chińczycy znaleźli nowy sposób ich wykrywania

Kim powiedział, że okręt jest “wyposażony w dużą liczbę środków przenoszenia broni jądrowej” i zdolny do “uderzeń wyprzedzających i odwetowych na wrogie kraje”, a także wezwał on do przekształcenia wszystkich krajowych okrętów podwodnych w wersje zdolne do wykorzystania broni nuklearnej. Ale władze Korei Południowej pogardliwie odniosły się do tych twierdzeń, sugerując, że jednostka wydaje się “niezdolna do normalnego działania”.

Nowy okręt podwodny Korei Północnej to prawdziwy grat?

Doniesienia o okręcie podwodnym pojawiły się po tym, jak Korea Północna przeprowadziła symulowany atak rakietowy, aby ostrzec Stany Zjednoczone przed “niebezpieczeństwem wojny nuklearnej”. Tymczasem amerykańscy analitycy wyrazili swoje wątpliwości co do samego okrętu, jak i jego potencjalnego wyposażenia, a także tego, czy Korea Północna będzie w stanie zbudować więcej niż jedną taką maszynę.

Czytaj też: Drugi atomowy okręt podwodny gotowy. Francuzi czekali na niego od dawna

Określenie jako “taktyczny” okręt podwodny sugeruje, że nie przenosi on pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM), które mogą dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Jest natomiast wyposażony w mniejsze SLBM krótkiego zasięgu lub pociski manewrujące wystrzeliwane z okrętów podwodnych (SLCM) zdolne do uderzenia w Koreę Południową, Japonię lub inne cele regionalne.

Oto Hero Kim Kun Ok – nowy okręt podwodny Korei Północnej /Fot. KCNA

Tylna część tzw. kiosku – wieży wystającej z górnej części kadłuba – została rozbudowana i zainstalowano 10 pionowych wyrzutni: 4 duże i 6 małych – prawdopodobnie dla SLBM i SLCM. Korea Północna testowo wystrzeliła oba typy pocisków, zarówno SLBM, jak i SLCM.

Okręt został zwodowany z wielką pompą /Fot. KCNA

Korea Północna ma ok. 20 okrętów podwodnych klasy Rome, które są napędzane silnikami spalinowo-elektrycznymi i są przestarzałe według współczesnych standardów, a większość innych krajów wykorzystuje je jedynie jako okręty szkoleniowe. Co najmniej jeden nowy okręt podwodny był budowany w Korei Północnej w 2016 r., a w 2019 r. państwowe media pokazały Kima dokonującego inspekcji wcześniej nieujawnionego okrętu, powstającego pod “jego szczególną uwagą”.

Północnokoreańskie programy broni nuklearnej i rakiet balistycznych są zakazane przez rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, a wodowanie okrętu podwodnego spotkało się z potępieniem ze strony Korei Południowej i Japonii. Pokaz nowego okrętu rozgrywa się w blasku obchodów 75. rocznicy powstania państwa i po doniesieniach, że Kim Dzong Un planuje podróż do Rosji, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem w celu omówienia dostaw broni do Moskwy.