Korea Północna chwali się hangarem pełnym rakiet. Dobrze wiemy, komu je użyczy

Korea Północna zwiększyła produkcję rakiet balistycznych w oczekiwaniu na ewentualną prośbę o pomoc Rosji. Ma ich już cały hangar, czym nie omieszkał pochwalić się Kim Dzong Un.
Korea Północna nie próżnuje i produkuje rakiety Hwasong-11D

Korea Północna nie próżnuje i produkuje rakiety Hwasong-11D

Według północnokoreańskiej agencji informacyjnej KCNA, Kim Dzong Un dokonał rutynowego przeglądu zasobów broni rakietowej Koreańskiej Armii Ludowej (KAL), ale zagraniczne media sugerują, że to zwykłe “prężenie muskułów”. Przywódca wyraził zadowolenie z wyników produkcyjnych w pierwszej połowie roku i podkreślił znaczenie realizacji planu dla poprawy gotowości bojowej armii.

Czytaj też: Napięcie w regionie rośnie. Korea Północna zajmie “agresywne stanowisko” na spornych wodach

Nowe uzbrojenie otrzymają jednostki artylerii KAL, “którym powierzone zostanie ważne zadanie ostrzału”. Tajemnicą poliszynela jest, że będą korzystać z nich Rosjanie.

Korea Północna produkuje rakiety “na wszelki wypadek”

Media podają, że kontrolą objęto skalę produkcji wyrzutni transporterów (TEL) do rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Hwasong-11D. Jest to zmodyfikowany, mniejszy wariant pocisku KN-23, znanego lokalnie jako Hwasong-11Ga, o szacunkowym zasięgu 100-180 km.

Czytaj też: Korea Północna przetestowała silnik potężnej rakiety. Pozwoli dotrzeć aż do USA

Pocisk porusza się po quasibalistycznej trajektorii, osiągając wysokość ok. 50 km, gdzie atmosfera jest nadal wystarczająco gęsta, aby umożliwić potencjalną zmianę kursu. Ta niska wysokość w połączeniu z krótkim czasem lotu i możliwościami manewrowania pociskiem sprawiają, że tradycyjne systemy obrony przeciwrakietowej mają trudności z wykryciem i przechwyceniem Hwasong-11D.

Korea Północna ma hangar pełen rakiet gotowych do wykorzystania /Fot. KCNA

Korea Północna w ostatnim czasie zintensyfikowała dostawy broni i amunicji do Rosji, wspierając w ten sposób wysiłki wojskowe w wojnie na Ukrainie. Według źródeł dyplomatycznych i służb wywiadowczych Pjongjang dostarczył różnego rodzaju sprzęt wojskowy, w tym pociski artyleryjskie, rakiety i lekką amunicję. Ponadto uważa się, że Korea Północna dostarczyła także rakiety krótkiego zasięgu i przeciwpancerne, znacząco wzmacniając zdolności ofensywne Rosji.

Współpraca obu narodów wpisuje się w szerszy kontekst wzmacniania więzi dwustronnych i wzajemnego wsparcia w obliczu międzynarodowych sankcji i izolacji dyplomatycznej. Dostawy broni przez Koreę Północną mają pomóc Rosji w przezwyciężeniu wyzwań logistycznych i zaopatrzeniowych na froncie ukraińskim, przy jednoczesnej konsolidacji strategicznego sojuszu między Moskwą a Pjongjangiem.

Warto wspomnieć także o sytuacji geopolitycznej Korei Północnej w jej bezpośrednim otoczeniu i rosnącym napięciu z Koreą Południową i Japonią. Często przeprowadzane testy rakiet balistycznych nie pomagają dialogowi i są postrzegane jako bezpośrednia prowokacja, zagrażająca stabilności Półwyspu Koreańskiego. Oczywiście. obojętnie patrzeć na to nie mogą Stany Zjednoczone. Ta dynamika geopolityczna tworzy klimat braku bezpieczeństwa i niepewności w regionie, co może mieć potencjalne konsekwencje dla globalnej stabilności militarnej.