Korea Południowa buduje własne drony wojskowe. Będą szpiegować sąsiadów, ale nie tylko

Korea Południowa wykona ogromny krok naprzód we wzmacnianiu swoich zdolności w zakresie nadzoru powietrznego i rozpoznania. Władze obronne kraju dały zielone światło na masową produkcję bezzałogowych statków powietrznych (UAV) działających na średnich wysokościach.
Korea Południowa się zbroi /Fot. Unsplash

Korea Południowa się zbroi /Fot. Unsplash

Zgoda Komitetu Promocji Projektów Obronnych stanowi kolejny kamień milowy w krajowym programie rozwoju UAV, który rozpoczął się już w 2006 roku. Według Korea Times, jest to kolosalna inwestycja dla Korei Południowej z budżetem rzędu ok. 980 miliardów wonów (732 mln dolarów). Odpowiedzialność za realizację projekt spoczywa na barkach DAPA (Defense Acquisition Program Administration), państwowej agencji zamówień zbrojeniowych.

Korea Południowa nie zamierza bezczynnie czekać na ruch sąsiadów

Głównym celem masowej produkcji dronów wojskowych przez Koreę Południową jest umożliwienie nadzoru i rozpoznania głęboko na terytorium Korei Północnej, oferując w ten sposób bezcenne informacje wywiadowcze dla bezpieczeństwa narodowego. Chociaż dokładna liczba UAV, które mają zostać wyprodukowane w ramach tej inicjatywy, pozostaje nieujawniona, ogólna wizja podkreśla zaangażowanie Korei Południowej w utrzymanie się w czołówce najnowocześniejszych technologii obronnych i innowacji.

Czytaj też: Korea Północna mistrzem podróbek. Amerykańskie drony z bezczelnymi imitacjami

Południowokoreańskie władze obronne nie zaniedbują także segmentu morskiego. Komitet Promocji Projektów Obronnych wyraził również zgodę na modernizację 1800-tonowych okrętów podwodnych KSS-II używanych przez południowokoreańską marynarkę wojenną. Ulepszenia te polegają na zastąpieniu starszych systemów bojowych i sonarowych najnowocześniejszym sprzętem produkcji krajowej.

Korea Południowa chce mieć własną flotę dronów – tu wizualizacja wojskowego UAV /Fot. Korea Times

Ta modernizacja jest częścią wartego 800 miliardów wonów projektu, który ma być realizowany od 2025 do 2036 r. Jego głównym założeniem jest zwiększenie trwałości i niewidzialności okrętów podwodnych, skutecznie chroniąc kraj przed potencjalnymi zagrożeniami morskimi.

Te bliźniacze projekty zatwierdzone przez władze obronne Korei Południowej są świadectwem dążenia tego kraju do wykorzystania technologii w celu zwiększenia zdolności w zakresie obserwacji, rozpoznania i odstraszania. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Korea Północna wciąż pozostaje potencjalnym zagrożeniem i nie wiadomo, czy w następnych latach nie czeka nas dalsza eskalacja napięć. Ponieważ globalne warunki geopolityczne nadal ewoluują w nieprzewidywalny sposób, Korea Południowa chce być dobrze przygotowana do radzenia sobie w czasach niepewności.