Korea Południowa wzmacnia swoje wojsko. Mosty dla armii będą “budować się” same

Armia Republiki Korei (ROK) niedawno zademonstrowała swoje zaawansowane zdolności mostowe, rozmieszczając osiem amfibijnych mostów M3-K i tym samym tworząc imponujący 100-metrowy most przez rzekę.
Korea Południowa wzmacnia swoje wojsko. Mosty dla armii będą “budować się” same

Korea Południowa ułatwiła forsowanie rzek swojemu wojsku

Pojazdy wojskowe nie bez powodu zachowują często możliwość forsowania niewielkich akwenów wodnych swoim ślimaczym tempem. Często ziemno-wodne możliwości to jedyne, co umożliwia pojazdom bojowym (nawet czołgom) znalezienie się na drugim brzegu, ale kiedy już bitewny kurz opadnie, do gry wkraczają one – kolosalne mosty mobilne. To właśnie ich nową generację zaprezentowała właśnie Korea Południowa w postaci zaawansowanych amfibijnych mostów M3-K, które to podkreślają zaangażowanie Korei Południowej w rozwijanie swoich zdolności wojskowych i efektywności operacyjnej.

Czytaj też: Wojsko USA chce stworzyć idealny samolot. SPRINT zapewni Amerykanom wyjątkowego X-Plane

Rozwinięty przez Hanwha Aerospace we współpracy z General Dynamics European Land Systems, system M3-K jest świadectwem najnowocześniejszej inżynierii wojskowej i współpracy w technologii obronnej. Niedawne ćwiczenia stanowiły z kolei znaczący kamień milowy w testowaniu zdolności M3-K, które to mają trafić do armii Korei Południowej do 2024 roku. Integracja tych sprzętów w armii znacznie zwiększy zdolność wojska do pokonywania przeszkód wodnych, zwiększając mobilność strategiczną i elastyczność.

Czytaj też: Peacemaker, jakiego nie znacie. Bombowiec B-36 to jeden z tych samolotów wojskowych, które warto znać

M3-K wyróżnia się jako najbardziej zaawansowany i najszybszy do wdrożenia system mostowy na świecie z możliwością pokonywania do 750 km na jednym tankowaniu zbiornika karmiącego 400-konny silnik diesla i rozpędzania się do 80 km/h na lądzie oraz do 14 km/h w wodzie. Może sprostać przeprawie ponad 70 czołgów, proces jego montażu jest stosunkowo krótki, a poziom manewrowości w terenie i w wodzie bardzo wysoki. Kiedy już te systemy stawiania mostów zostaną oficjalnie przyjęte na służbę, Korea Południowa dołączy do ekskluzywnej grupy narodów, a w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Singapuru i Indonezji, które już teraz operują tym zaawansowanym systemem.

Czytaj też: To wcale nie wojskowi kucharze. Za tymi fascynującymi hełmami kryje się znacznie więcej

Niedawna demonstracja amfibijnych mostów M3-K przez Koreę Południową podkreśla zaawansowane zdolności wojskowe kraju i przygotowanie strategiczne. Dzięki tym mostom armia Korei Południowej znacznie wzmocni swoją zdolność do pokonywania przeszkód wodnych, zapewniając szybką i elastyczną mobilność w różnych scenariuszach operacyjnych.