Nowy koreański dron potrafi namierzyć cele naziemne oddalone o 130 km!

Korea Południowa zaprezentowała swojego nowego drona KUS-FS typu MALE UAV, który ma pułap operacyjny blisko 14 km i może identyfikować określone miejsca z odległości 130 km.
Dron KUS-FS w powietrzu

Dron KUS-FS w powietrzu

MALE UAV (Medium Altitude Long Endurance Unmanned Aerial Vehicle) to kategoria bezzałogowych statków powietrznych (UAV), które są zaprojektowane do długotrwałego operowania na średnich wysokościach. MALE UAV znajdują szerokie zastosowanie w misjach wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR – Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance), a także w operacjach bojowych, w których pełnią funkcję wsparcia, zwiadu oraz bezpośrednich ataków. Jednym z najpopularniejszych dronów tego typu są MQ-9 Reaper i Bayraktar TB2.

Czytaj też: Ten dron zapowiada nową erę w lotnictwie. Flyer Øne przeciera nieznany szlak

Rozwój KUS-FS rozpoczął się w 2006 r., a pierwszy prototyp został zaprezentowany w maju 2011 r. Pomimo wyzwań, w tym opóźnień i usterek w systemie przeciwoblodzeniowym potrzebnym do operacji na dużych wysokościach, produkcja masowa rozpoczęła się w styczniu 2024 r. Teraz pokazano go na targach KADEX 2024.

Koreański dron KUS-FS ma “sokole oko”

KUS-FS ma 13 m długości, rozpiętość skrzydeł 25 m i wysokość 3 m. Jest napędzany silnikiem turbośmigłowym o mocy 1200 KM opracowanym przez Hanwha Aerospace, zmodyfikowaną wersją silnika Samsung Techwin SS-760K stosowanego w przeciwokrętowym pocisku rakietowym SSM-700K C-Star. Maksymalna masa startowa bezzałogowego statku powietrznego wynosi 5750 kg, a jego prędkość maksymalna to 360 km/h.

Czytaj też: Dron XQ-67A już nie taki tajny. Amerykanie mają powody do dumy

Dron może pozostać w powietrzu przez ponad 24 h, operując na wysokościach od 10-14 km. Z tego pułapu może skanować cele naziemne oddalone o nawet 110 km i jest wyposażony w systemy, które mogą identyfikować miejsca w kompleksie sportowym w Seulu z odległości 130 km. Jego promień operacyjny wynosi 500 km, co czyni go odpowiednim do rozszerzonych misji obserwacyjnych i rozpoznawczych.

Nowy dron KUS-FS jest w stanie wypatrzyć cel z dystansu 130 km

Korean Air odpowiada za integrację systemów i produkcję samolotów, a KUS-FS jest wyposażony w awionikę dostarczaną przez południowokoreańskie firmy zbrojeniowe. Hanwha Systems dostarcza czujniki elektrooptyczne i podczerwone, zwiększając jego zdolność do wykonywania misji w różnych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. KUS-FS ma cztery punkty mocowania pod skrzydłami, które mogą przenosić amunicję, w tym produkowane w kraju przeciwpancerne pociski rakietowe powietrze-ziemia Cheongeom.

Utworzenie 39. Dywizjonu Rozpoznawczego w bazie lotniczej Chungju w listopadzie 2020 r. podkreśliło zaangażowanie Sił Powietrznych w integrację zaawansowanych bezzałogowych statków powietrznych ze swoimi operacjami. Oczekuje się, że dywizjon będzie obsługiwał KUS-FS wraz z innymi zasobami rozpoznawczymi, takimi jak RF-16 i RQ-4 Global Hawk. ROKAF planuje zakupić 2-3 kompletnych systemów KUS-FS, łącznie ok. 10 maszyn, których dostawy spodziewane są do 2028 r.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.