Koronawirus: 103-letnia Chinka najstarszą wyleczoną osobą

Zhang Guangfen wyzdrowiała po sześciu dniach leczenia w szpitalu w Wuhan – mieście, które zostało uznane za centrum wybuchu pandemii.
Koronawirus: 103-letnia Chinka najstarszą wyleczoną osobą

Lekarz, który opiekował się pacjentką, dr Zeng Yulan, powiedział dziennikarzom, że zarażenie wirusem nie spowodowało u niej żadnych dodatkowych dolegliwości oprócz łagodnego zapalenia oskrzeli. Pani Guangfen została zdiagnozowana w wuhańskim szpitalu Liyuan w Wuhan 1 marca.

Kobieta jest do tej pory najstarszą osobą, która wyzdrowiała po zarażeniu tym niebezpiecznym – zwłaszcza w przypadku starszych ludzi – wirusem. Kilka dni wcześniej lekarzom w Wuhan udało się uratować 101-letniego mężczyznę z chorobą Alzheimera, nadciśnieniem i niewydolnością serca. W jego przypadku leczenie również trwało kilka dni.

Od końca stycznia aż 11 milionów mieszkańców Wuhan jest poddanych izolacji, a w całych Chinach koronawirus zainfekował ponad 80 000 osób, z których ponad 3000 przegrało walkę z chorobą. Najnowsze dane chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia mówią jednak o 24 nowych przypadkach zachorowań w całym kraju i 22 kolejnych zgonach, które miały miejsce w tym tygodniu. Wszystkie ostatnie przypadki śmiertelne miały miejsce właśnie w Wuhan.

Największe niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem dotyczy głównie osób starszych i tych o obniżonej odporności, jednak wieści o wyleczeniu pacjentów z Wuhan dają nadzieję na opanowanie sytuacji przez światowych lekarzy. Na razie jednak niemal wszystkie kraje skupiają się na prewencji – sprawdzaniu podróżnych przekraczających granicę, zamykaniu placówek oświatowych, czy odwoływaniu masowych imprez.