Kto choruje w Polsce na koronawirusa? Nowe statystyki GIS

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował statystyki dotyczące zachorowalności i śmiertelności koronawirusa w Polsce. Do tej pory potwierdzono 7 771 przypadków SARS-CoV-2, a 292 osoby zmarły. Od początku epidemii w kraju wykonano blisko 170 tysięcy testów w kierunku koronawirusa. Na całym świecie liczba zakażonych przekroczyła już 2 miliony.
Kto choruje w Polsce na koronawirusa? Nowe statystyki GIS

GIS przedstawił część danych statystycznych, jakie można opracować na podstawie dotychczasowych danych dotyczących koronawirusa w Polsce. I tak okazuje się, że podział na płeć wśród pacjentów, u których potwierdzono zakażenie, rozkłada się dość równomiernie. 55,2 proc. pacjentów to mężczyźni, a a 44,8 proc. to kobiety. Wśród zmarłych z powodu COVID-19 różnica jest nieco większa: 57,9 proc. to mężczyźni, a 42,1 proc. to kobiety.

Średni wiek pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, to 72,9 lat, a mediana 75 lat. Najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce miała 32 lata, a najstarszą – 98.

 

Na uwagę zasługują dane dotyczące udziału procentowego poszczególnych grup wiekowych w całkowitej liczbie zgonów. Zgodnie z danymi aktualnymi na 14 kwietnia, nie odnotowano żadnego zgonu spowodowanego COVID-19 w grupach wiekowych 0-9, 10-19 i 20-29.

Udział procentowy poszczególnych grup rośnie wraz z wiekiem. Podczas, gdy zaledwie 5,7 proc. wszystkich zmarłych z powodu koronawirusa to osoby w wieku 50-59 lat, to aż 19.9 proc. zgonów to osoby w wieku 60-69 lat, 33 proc. – 70-79 lat, a 29,5 proc. – 80-89 lat.

 

Istotnym wskaźnikiem statystycznym jest zapadalność na koronawirusa, która w Polsce wynosi 17,4. Zapadalność to liczba zarejestrowanych przypadków odnotowanych w określonym przedziale czasu na sto tysięcy osób.

Zgodnie z oficjalnymi danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce z powodu koronawirusa zmarły 292 osoby na 7 771 potwierdzonych przypadków, co daje śmiertelność na poziomie ok. 3,7 proc.

Na świecie w zależności od państwa odsetek śmiertelności waha się od 1 do nawet kilkunastu procent we Włoszech czy Wielkie Brytanii. Dokładne oszacowanie danych jest niemożliwe ze względu na fakt, że wiele osób wciąż może przechodzić COVID-19 bezobjawowo, a niektórzy chorzy nie zgłaszają się po pomoc medyczną, a co za tym idzie nie są poddawani testom.

Globalna liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła już 2 mln. Jednak z najnowszych szacunków wynika, że może to być zaledwie procent rzeczywistej skali pandemii.

Dotychczas z powodu koronawirusa na świecie zmarło 138 tysięcy osób. Najwięcej zachorowań i zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych.