Znalezisko z zapomnianej jaskini przeczy nauce. Co dokładnie odkryto w Tam Pà Ling?

Homo sapiens zanim zaludnił wszystkie kontynenty (poza Antarktydą), odbył bardzo długą wędrówkę z Afryki niemal przez cały świat. W jednej z laotańskich jaskiń znaleziono dowody na to, że człowiek zasiedlał tereny Azji Południowo-Wschodniej być może nawet 40 tys. lat wcześniej, niż sądzono. Co dokładnie odkryto w Tam Pà Ling?
Wnętrze laotańskiej jaskini / źródło: Kira Westaway (Macquarie University), materiały prasowe

Wnętrze laotańskiej jaskini / źródło: Kira Westaway (Macquarie University), materiały prasowe

Jak wyglądała migracja gatunku ludzkiego przed dziesiątkami tysięcy lat? Homo sapiens rozpoczął swój „podbój świata” startując z Afryki, a następnie pokonywał drogę przez kolejne lądy. Jedną ze ścieżek było przebrnięcie przez dzisiejszy Bliski Wschód do Azji Południowo-Wschodniej, a następnie do Australii.

Czytaj też: Jaskinia odsłoniła największą tajemnicę świata. Na dnie spoczywały szczątki istoty sprzed 200 tys. lat

W jaskini Tam Pà Ling w północnym Laosie natrafiono na ślady świadczące o tym, że człowiek przemierzał te tereny o wiele wcześniej niż sądzono. Zespół naukowców z Laosu, Francji, USA i Australii opublikowali na łamach Nature Communications wyniki badań nad sensacyjnym znaleziskiem z Azji Południowo-Wschodniej.

Badacze na dnie jaskini Tam Pà Ling / źródło: Kira Westaway (Macquarie University), materiały prasowe

Kość człowieka świadczy o tym, że Homo sapiens wędrował tędy o wiele wcześniej, niż uważano

Badania w Tam Pà Ling trwają od kilkunastu lat. Odkrywając kolejne metry jaskiniowego osadu, naukowcy znajdowali różne szczątki kości i zębów. Niektóre należały do ludzi, inne do zwierząt. Wykorzystując kilka technik określania wieku, w tym luminescencję, badanie rezonansowe i datowanie uranem, uczeni opracowali spójny profil chronologiczny dla jaskini.

Czytaj też: Najgłębsza na świecie i znajduje się 75 km od polskiej granicy. Na dno tej jaskini mogła zejść tylko maszyna

Na podstawie dowodów odkryli, że Tam Pà Ling była zamieszkiwana przez okres 56 tysięcy lat. Fragment kości nogi znaleziony pod siedmioma metrami nadkładu osadów i należącej do człowieka może mieć od 68 do 86 tysięcy lat. Wobec tego wysnuto wniosek, że już wtedy Homo sapiens przemierzał te tereny. Badacze podkreślają, że jest to absolutnie najstarszy ślad bytności człowieka w Azji Południowo-Wschodniej.

Co ciekawe, laotańska jaskinia znajduje się 300 kilometrów od brzegu w leśnym terenie niedaleko systemów rzecznych. Dotychczasowe dowody na obecność człowieka w Azji Południowo-Wschodniej wskazywały, że nasi przodkowie migrowali wzdłuż wybrzeży. Dowody z Laosu pokazują, jak bardzo nie docenialiśmy zdolności pierwszych ludzi, którzy już wtedy umieli sobie radzić tak głęboko w terenie.

Czytaj też: Ta jaskinia jest tak ogromna, że trudno to sobie wyobrazić. Mogłaby pomieścić wieżowiec

O wiele wcześniejsza bytność człowieka w tym regionie świata może również sugerować, że być może Homo sapiens przybył do Australii również wcześniej, niż świadczą o tym dotychczasowe odkrycia. Na razie nie jest to potwierdzone, ale co do datowań wyników z Tam Pà Ling raczej wątpliwości nie ma.