Te kości skrywały ponurą prawdę sprzed 1700 lat. Co się stało z teściową, matką i jej nienarodzonym synem?

W grobie z czasów późnorzymskich brytyjscy archeolodzy odkryli trzy szkielety. Na podstawie analizy DNA okazało się, że należały one do członków jednej rodziny, którzy zmarli w tym samym czasie z powodu choroby.
Te kości skrywały ponurą prawdę sprzed 1700 lat. Co się stało z teściową, matką i jej nienarodzonym synem?

Archeolodzy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę DNA trzech szkieletów znalezionych w grobie na terenie Cheddington w Buckinghamshire. Okazało się, że kości należały do członków jednej rodziny – matki, jej teściowej oraz prawdopodobnie nienarodzonego syna.

Czytaj też: Na tej sali jadali dawniej królowie i wojownicy. Jej historia sięga początków średniowiecza

Jest to niezwykłe odkrycie i jedno z nielicznych, kiedy możemy określić związki rodzinne na podstawie tak starych szczątków ludzkich. Do tak szczegółowych, zaskakujących wniosków doszli badacze na podstawie podobieństwa DNA. Dziecko było spokrewnione z obydwoma kobietami, ale one ze sobą nie.

Niestety badania kości nie były w stanie stwierdzić, czy dziecko w momencie pochówku było w łonie matki czy nie – jego wiek określono na 32 do 36 tygodni życia płodowego. Jego matka liczyła 25 lat, a babcia 45 lat w chwili śmierci.

Kości sprzed 1700 lat – matka, teściowa i dziecko pochowane w jednym grobie

Grób w Cheddigton odkryty w 2018 roku jest niezwykły również z tego powodu, że pochowano w nim więcej niż jedną osobę, co jest bardzo nietypowe dla okresu późnorzymskiego. Przeprowadzone badania metodą radiowęglową wykazały wiek grobu na lata 255-433 r n.e.

Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

Dlaczego kobiety z dzieckiem pochowano razem? Pewną hipotezę wysnuła Sharon Clough, badaczka ludzkich kości. Podzieliła się teorią dla BBC, które donosi o całym odkryciu:

Związek rodzinny pomiędzy kobietami i dzieckiem był dla nas całkowicie nieoczekiwanym odkryciem. Oczywiście jakaś tragedia przydarzyła się tej rodzinie. Społeczność, w której mieszkały, nie chciała przerywać więzi, jakie kobiety miały za życia i pochowano je razem, aby po śmierci nie były rozłączone.

Historia dwóch kobiet i prawdopodobnie nienarodzonego syna nie zostanie zapomniana, ponieważ kości będą przeniesione do archiwum Muzeum Hrabstwa Buckinghamshire w Aylesbury. Będą one tam dostępne do dalszych, ewentualnych badań w przyszłości.