Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

W syryjskim mieście Al-Rastan została odkopana ogromna mozaika z czasów rzymskich. Jest to największe odkrycie archeologiczne w tym kraju od 11 lat, czyli odkąd zaczęła się wojna.
Krajobraz syryjski, zdjęcie ilustracyjne / źródło: Wikimedia Commons, Alen Ištoković, CC-BY-3.0

Krajobraz syryjski, zdjęcie ilustracyjne / źródło: Wikimedia Commons, Alen Ištoković, CC-BY-3.0

Na terenie syryjskiego miasta Al-Rastan w muhafazie Hims odkopano wyjątkową mozaikę z czasów rzymskich. O odkryciu donosi Associated Press.

Mozaika liczy sobie powierzchnię 120 metrów kwadratowych i została odkopana na miejscu starego budynku. Nad pracami wykopaliskowymi czuwała Dyrekcja Generalna ds. Starożytności i Muzeów Syrii. Budynek został wykupiony przez prywatnych biznesmenów z Libanu i Syrii, a następnie przekazany władzom państwowym, które rozpoczęły odkopywanie mozaiki.

Czytaj też: 76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami leżało pod ziemią. Jaki był powód mordu sprzed 1000 lat?

Posadzka zachowała się w znakomitym stanie, co można zobaczyć na zdjęciach. Mozaika jest wyłożona wielokolorowymi kafelkami o rozmiarze około centymetra. Jakie sceny zostały tutaj przedstawione? Jak przekazuje dr Human Saad z grupy badaczy pracujących na stanowisku, mozaika pokazuje rzadki obraz antycznych wojowników z mitologii rzymskiej.

Czytaj też: Nie kilkadziesiąt tysięcy, a pół miliona lat! Tak stare narzędzia krzemienne odkryto na południu Polski

Można dostrzec tutaj sceny z wojny trojańskiej, w której biorą udział Grecy oraz mieszkańcy Troi. Ponadto mozaika przedstawia również Neptuna, który jest w rzymskiej mitologii bogiem wód, chmur i deszczu. Jego postać ukazano w towarzystwie 40 kobiet. Zdaniem naukowca, odkrycie to jest bardzo rzadkie i wyjątkowe na skalę globalną.

Antyczna mozaika w syryjskim mieście – odkrycie na skalę światową

Prace wykopaliskowe nadal trwają, aby stwierdzić, jaką rolę pełnił budynek, na terenie którego odkrytą mozaikę. Wstępne hipotezy wskazują na łaźnię miejską z początków naszej ery.

Czytaj też: Ponad 100 osób złożonych w ofierze. W ustach umieszczono im niebieski sznurek

Al-Rastan jest miastem z bogatymi zabytkami z czasów rzymskich. Przed wybuchem wojny domowej nie toczyły się w nim żadne prace archeologiczne, ale wkrótce może się to zmienić. Miasto podczas wojny było jednym z głównych ośrodków rebeliantów do czasu, kiedy w 2018 roku zostało odbite i trafiło z powrotem pod władzę syryjską.

Więcej:mozaikaSyria