Na co zmarł Kościuszko? Pojawiły się informacje na temat śmierci słynnego Polaka

Tadeusz Kościuszko zyskał ogromną popularność zarówno nad Wisłą, jak i za oceanem. Polscy naukowcy najprawdopodobniej wyjaśnili, co przyczyniło się do jego śmierci.
Na co zmarł Kościuszko? Pojawiły się informacje na temat śmierci słynnego Polaka

Kościuszko zmarł w 1817 roku w szwajcarskiej Solurze, a po ponad dwustu latach można z dużą dozą pewności stwierdzić, iż jego śmierć nastąpiła na skutek stanu zapalnego w mięśniu sercowym. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy kierowany przez Michała Witta z instytutu genetyki człowieka PAN w Poznaniu oraz Tadeusza Dobosza z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Czytaj też: Legionistka w spódnicy. Kim była jedyna kobieta w historii Legii Cudzoziemskiej?

Nasi rodacy przeprowadzili analizy próbek pobranych z naczynia, w którym przechowywane jest serce Kościuszki, zlokalizowane na Zamku Królewskim w Warszawie. W toku badań natrafili na genom bakterii Cutibacterium acnes w wosku, drewnie i płótnie, które miały długotrwały kontakt z tkankami serca Kościuszki. Obecność tej bakterii mogła doprowadzić do zapalenia wsierdzia, czyli stanu zapalnego wewnątrz serca. Taki stan mógł być więc bezpośrednią przyczyną śmierci bohatera wielu Amerykanów i Polaków.

Kościuszko prawdopodobnie zmarł w następstwie infekcji Cutibacterium acnes

Co ciekawe, wspomniana bakteria jest powszechnie spotykana w życiu codziennym i wiąże się z występowaniem trądziku młodzieńczego. Infekcje skórne rzadko kiedy obejmują także narządy wewnętrzne, ale jeśli tak się stanie, może to wywołać szereg problemów. W przypadku Kościuszki istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie Cutibacterium acnes spowodowały szybkie pogorszenie stanu zdrowia i śmierć.

Dotychczas pojawiło się kilka hipotez na temat przyczyn zgonu. Badacze mówili między innymi o tyfusie i zapaleniu płuc. Istotną rolę miała też odegrać infekcja przejawiająca się gorączką i dreszczami – Kościuszko wpadł bowiem do strumienia podczas przejażdżki konnej. Po ponad dwustu latach trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę zakończyło żywot słynnego Polaka, choć założenia polskich naukowców wydają się sensowne.

Czytaj też: Wrak niemieckiego okrętu podwodnego znaleziony. Został zniszczony sto lat temu

Tadeusz Kościuszko wsławił się zarówno walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jak i wolność naszego kraju. W 1794 roku przyjął nawet tytuł Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Po pobycie w rosyjskiej niewoli musiał obiecać, iż nie powróci do Polski, dlatego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, by ostatecznie powrócić na Stary Kontynent, gdzie mieszkał we Francji i Szwajcarii.