Szukali skarbów i zapisali się w historii. Te kosztowności pochodzą z epoki żelaza 

Ekipa poszukiwaczy metali działająca na terenie Walii postanowiła poszukać wartościowych obiektów na wyspie Anglesey. Najwyraźniej to, co udało im się odnaleźć, przekroczyło najśmielsze oczekiwania samych śmiałków. 
Szukali skarbów i zapisali się w historii. Te kosztowności pochodzą z epoki żelaza 

Natrafili bowiem na zestaw monet pochodzących z epoki żelaza. Te okazały się pierwszymi w historii Walii, które wywodziłyby się z tak odległych czasów. Mówimy przecież o obiektach mających około 2000 lat. Jako że znajdowały się one w szczerym polu, to sprawa jest tym bardziej intrygująca.

Czytaj też: Wielkie migracje omijały Polskę z daleka. Znamy prawdę o wielkiej rewolucji w Europie sprzed tysięcy lat

Łącznie udało się zlokalizować 15 monet w relatywnie dobrym stanie. Zdaniem ekspertów mogły one być wykorzystywane przez plemię Corieltavi, które zamieszkiwało te tereny w epoce żelaza. Waluta została wybita między 60 a 20 rokiem p.n.e. i wywodzi się z dalekiej Grecji. Na monetach można dostrzec popiersie boga Apolla z wieńcem na głowie oraz rydwanem ciągniętym przez dwa konie. 

Statery, bo takim mianem określa się tego typu monety, różniły się od siebie w zależności od tego, gdzie były wykorzystywane. Wybite ze złota są wyjątkowo cenne, dlatego nie dziwią relacje uczestników poszukiwań. Ci nie ukrywają, że byli zachwyceni, gdy natknęli się na pierwszy w historii Walii zidentyfikowany skarb w postaci złotych monet wywodzących się z epoki żelaza.

Kosztowności w postaci złotych monet zostały znalezione na wyspie Anglesey. Szacuje się, że mają one około 2000 lat

Wielką niewiadomą pozostaje na obecną chwilę to, w jaki sposób monety w ogóle trafiły tym, gdzie zostały zlokalizowane. Miejscem działania poszukiwaczy była walijska wyspa Anglesey. Z dotychczasowych ustaleń wynika, jakoby kosztowności zostały wytworzone w trzech różnych mennicach na terenie dzisiejszego Lincolnshire, czyli hrabstwa położonego na terenie Anglii. 

Czytaj też: Dieta paleo to mit. Czym żywili się dawni mieszkańcy Ziemi?

Jako że lokalne plemiona bardzo rzadko korzystały z zewnętrznych walut, to znalezisko jest tym cenniejsze. Jeśli chodzi o tamtejszych mieszkańców, to wiadomo, iż Anglesey stanowiła swego czasu ważny obszar pod względem religijnym. Działo się tak mniej więcej od I wieku p.n.e. do I wieku. Być może tego typu kosztowności składano w formie ofiar przeznaczonych dla bogów.