Zamiast nieporęcznych elektrod, zwykła koszulka. Polacy odmienią popularne badanie serca

Naukowcy z Politechniki Śląskiej mają pomysł, jak ułatwić badanie serca. Zamiast nieporęcznych i krępujących ruchy elektrod podpiętych do ciała, wystarczy elastyczna koszulka. Ten wynalazek może odmienić częstotliwość przeprowadzania badania Holter EKG.
Badanie Holter EKG pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowego rytmu pracy serca /Fot. Freepik

Badanie Holter EKG pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowego rytmu pracy serca /Fot. Freepik

Holter EKG jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które monitoruje czynność elektryczną serca przez całą dobę. Jest jednym z najpowszechniejszych i najprzydatniejszych badań kardiologicznych, jeżeli objawy związane z zaburzeniami rytmu występują co najmniej raz na dobę.

Czytaj też: Serce jak nowe po zawale? Wystarczy edycja tylko jednego genu

Samo badanie EKG metodą Holtera ma przewagę nad “klasyczną” elektrokardiografią, gdyż pozwala na monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas, w trakcie wykonywania przez chorego czynności codziennych. Często badanie to pozwala wykluczyć chorobę kardiologiczną i wskazuje, że problem leży gdzie indziej.

Koszulka zamiast plątaniny kabli

Mimo iż nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania EKG metodą Holtera, to chodzenie z urządzeniem całą dobę może być dla osoby badanej niepraktyczne. Sam Holter EKG jest niewielki i ma wielkośc walkmana, ale odchodzą od niego przewody – w wyznaczonych miejscach ciała przykleja się od trzech do dwunastu elektrod – w pewnym zakresie krępują ruchy. Oczywiście, nie można się z nimi kąpać ani ściągać według upodobania. Uczeni z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej mają pomysł jak można to zmienić.

Prof. Sławomir Boncel z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej mówi:

Podstawą naszego rozwiązania jest wielofunkcyjny materiał. Powstał on z syntezy ultradługich nanorurek węglowych o konkretnych parametrach morfologicznych i geometrycznych, co pozwoliło uzyskać materiał bardzo dobrze przewodzący prąd. Następnie materiał jest przekształcany w postać pasty elektroprzewodzącej, którą można nadrukować na odzież i w ten sposób zintegrować ją z polimerem i tekstylium.

Podobne rozwiązania są dostępne na świecie, ale wykorzystują konwencjonalne metale (wbudowane części miedziane lub aluminiowe). Wynalazek Polaków jest pierwszym, który bazuje na nanorurkach węglowych, czyli cylindrycznych cząsteczek, składających się na poziomie atomowym ze zwiniętych “płacht” grafenu osadzonych w układzie “rurka w rurce”. Mają długość kilku milimetrów i średnicę kilkudziesięciu nanometrów, przez co przypominają plastry miodu zwinięte w rulony. Materiał można wykorzystać do produkcji koszulki monitorującej pracę serca. Jest ona wygodna dla użytkownika i nie krępuje ruchów jak klasyczny Holter EKG.

Taka koszulka zamiast nieporęcznych elektrod do badania EKG /Fot. Sławomir Boncel

Prof. Sławomir Boncel dodaje:

Koszulka powstała z myślą o długotrwałym badaniu elektrokardiograficznym (EKG) typu Holter. Pomiary są przesyłane zdalnie do aplikacji, którą może mieć lekarz lub sam pacjent.

Koszulka jest wielokrotnego użytku, nawet po praniu. Koszt wyprodukowania jednej sztuki nie powinien być wyższy od standardowego t-shirtu z poliestru czy poliamidu o więcej niż 15-20 proc. – tyle bowiem kosztuje “wkład” z nanorurek węglowych. Do tej pory powstało kilkanaście prototypowych koszulek, które są obecnie w fazie badań klinicznych w Górnośląskim Centrum Medycznym.

Czytaj też: Komórki macierzyste naprawią uszkodzone serce. Oto przełom na miarę osiągnięcia Profesora Religi

Prof. Sławomir Boncel podsumowuje:

Badania kliniczne niedawno się rozpoczęły. Pierwsze testy wyszły pozytywnie, a na różne potrzebne korekty reagujemy na bieżąco. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to finału spodziewamy się nie później niż za dwa lata.

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić możliwości wykorzystania tej technologii do badań kardiotokografii (KTG), czyli EKG płodu.