Problem wagi ciężkiej. Dlaczego niektóre koty stają się otyłe?

Gdy koty się przejadają, podobnie jak psy czy ludzie, mogą stać się otyłe. Nowe badania ujawniły, jak wpływa to na trawienie zwierzęcia i jego mikrobiom jelitowy.
Koty lubią jeść, ale czasami prowadzi to do otyłości /Fot. Unsplash

Koty lubią jeść, ale czasami prowadzi to do otyłości /Fot. Unsplash

Problem otyłości u kotów jest coraz poważniejszy i nie sprowadza się jedynie do utrudnionego poruszania się tych zwierząt. I choć właściciele chcą, by ich koty były szczęśliwe, zapewnianie im dużej ilości jedzenia i przekąsek nie jest dobrym pomysłem. Teraz naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign zbadali wpływ przejadania się i nadwagi na układ trawienny i mikroflorę jelitową naszych futrzanych pupili. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Animal Science.

Czytaj też: Bardziej troszczymy się o psy czy koty? Odpowiedź może zaskoczyć

Prof. Kelly Swanson z University of Illinois Urbana-Champaign mówi:

Około 60 proc. kotów w USA ma nadwagę, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i przewlekłe stany zapalne. Chociaż wiele badań dotyczyło utraty wagi u kotów, niewiele uwagi poświęcono procesowi odwrotnemu, który również jest ważny. W tym badaniu chcieliśmy dowiedzieć się więcej na temat zmian metabolicznych i żołądkowo-jelitowych, które zachodzą w wyniku przejadania się i przyrostu masy ciała u kotów.

Otyłe koty ze zmianami w mikrobiomie, ale nie aktywności

W badaniu wzięło udział 11 dorosłych, wysterylizowanych kotek. Po dwóch tygodniach pomiarów wyjściowych i jedzeniu standardowej suchej karmy, zwierzęta mogły jeść tyle, ile chciały przez 18 tygodni, podczas gdy badacze regularnie pobierali próbki krwi i kału oraz monitorowali ich aktywność fizyczną.

Czytaj też: Słyszymy to każdego dnia, ale w ogóle nie rozumiemy. Jak mruczą koty?

Koty natychmiastowo zwiększyły spożycie pokarmu i zaczęły przybierać na wadze. Na początku średnia ocena kondycji ciała (BCS) kotów wynosiła 5,41 (w 9-punktowej skali), ale po 18 tygodniach przekarmiania wskaźnik ten wzrósł aż do 8,27, a to odpowiada 30-procentowej nadwadze. BCS jest odpowiednikiem “ludzkiego” BMI.

Koty mogą stać się otyłe, a wtedy zmienia się ich mikrobiom jelitowy /Fot. Unsplash

Skład mikrobiomu jelitowego u kotów na początku badania i po 18 tygodniach przejadania się znacznie się zmienił. Więcej było bakterii Bifidobacterium, które mają działanie antybakteryjne, hamują patogeny i stymulują układ odpornościowy, a przy tym spadła liczba bakterii Collinsella, która rozkłada błonnik i jest powiązana z chorobami prozapalnymi. Obserwacje te były odwrotne do obserwacji u ludzi z nadwagą i sugerowały badaczom, że związek kotów z przyrostem masy ciała jest złożony. Odchody kotów z nadwagą miały niższe pH, co wskazywało, że były bardziej kwaśne – u ludzi wskazuje to na słabe wchłanianie węglowodanów i tłuszczów.

Prof. Kelly Swanson mówi:

Odkryliśmy, że w miarę jak koty jadły więcej i przybierały na wadze, skracał się czas pasażu żołądkowo-jelitowego, a tym samym wydajność trawienia. Kiedy organizm otrzymuje mniej pożywienia, będzie skuteczniejszy w wydobywaniu składników odżywczych. Kiedy jednak zwiększa się ilość pokarmu, przechodzi on przez układ trawienny szybciej i zostaje w nim wyodrębnionych mniej składników odżywczych.

Ciekawe jest jednak to, że przyrost masy ciała wcale nie zmniejszył poziomu aktywności kotów. Niewykluczone jednak, że zależy to zarówno od wieku, jak i rasy kota. Konieczne są dalsze badania, bo dzięki nim możemy być w stanie lepiej zrozumieć mechanizm otyłości u naszych futrzanych przyjaciół, jak jej zapobiegać i ją leczyć.