To nie błąd. Badania potwierdzają, kot jest prawdziwym przyjacielem człowieka!

O tym, że koty są dla niektórych jak dzieci, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że zwierzęta te tworzą więzi ze swoimi właścicielami, które są podobne do tych powstających między dziećmi a ich opiekunami.
Na poczucie bezpieczeństwa kota, wpływ mamy my sami /Fot. Freepik

Na poczucie bezpieczeństwa kota, wpływ mamy my sami /Fot. Freepik

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że to psy są najwierniejszymi zwierzętami domowymi, bo przecież skądś wzięło się powiedzenie o “najlepszym przyjacielu człowieka”. Miłośnicy kotów zapewne się z tym nie zgodzą i mają do tego prawo, co potwierdziły badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Oregon. Wykazano empirycznie, że koty wykazują te same style przywiązania, co psy oraz dzieci – nie można zatem twierdzić, że pod względem wierności są “gorsze”. Szczegóły opisano w czasopiśmie Current Biology.

Czytaj też: Ten trik sprawi, że koty ci się nie oprą. Tak zdobędziesz ich uwagę

Dr Kristyn Vitale z Human-Animal Interaction Lab w OSU mówi:

Zarówno u psów, jak i kotów, przywiązanie do ludzi może stanowić adaptację więzi potomstwo-opiekun. Przywiązanie jest biologicznie istotnym zachowaniem. Nasze badanie wskazuje, że kiedy koty żyją w stanie zależności od człowieka, to zachowanie przywiązania jest elastyczne, a większość kotów wykorzystuje ludzi jako źródło komfortu.

Wierny jak kot

Naukowcy postanowili przeprowadzić na kotach tzw. test bezpiecznej bazy, którego używa się na niemowlętach i psach w celu zbadania ich wzorców przywiązań. Test jest podzielony na trzy części: najpierw 2 minuty spędza w nowym pomieszczeniu ze swoim opiekunem, 2 minuty w samotności, a następnie przez 2 minuty znowu z człowiekiem. Reakcje zwierząt podzielono na różne style przywiązania.

Czytaj też: Kiedy udomowiono koty? Nie udałoby się to, gdyby nie szczegół sprzed 10 000 lat

Koty z tzw. bezpiecznym przywiązaniem do osoby były mniej zestresowane i równoważyły swoje zainteresowanie otoczeniem, np. kontynuowały odkrywanie pokoju. Z kolei koty z niepewnym przywiązaniem wykazały oznaki stresu (np. drganie ogona i oblizywanie warg), trzymając się z dala od osoby lub wskakując do niej na kolana i pozostając w bezruchu. Te same zachowania wykazywały zarówno dorosłe koty, jak i kocięta.

Koty też potrafią być “najlepszymi przyjaciółmi człowieka”

Naukowcy byli zaskoczeni tym, że odsetek bezpiecznych i niepewnych przywiązań u kotów odpowiadał populacji ludzkich niemowląt. U ludzi ok. 65 proc. niemowląt jest bezpiecznie przywiązanych do swojego opiekuna, a u kotów odsetek ten wyniósł dokładnie 65,8 proc.

Dr Kristyn Vitale dodaje:

Koty, które są niepewne, mogą uciekać i ukrywać się lub wydawać się zdystansowane, Przez długi czas panowało tendencyjne myślenie, że wszystkie koty zachowują się w ten sposób. Jednak większość kotów wykorzystuje swojego właściciela jako źródło bezpieczeństwa. Kiedy kot jest zestresowany, jego poczucie bezpieczeństwa zależy od ciebie.

Wszystko to sprowadza się do zależności, którą obserwujemy także u dzieci i psów. Im bezpieczniej czują się w naszym towarzystwie, tym chętniej odkrywają świat. Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla zwierząt, które poszukują nowych domów – ważne, by stworzyć im środowisko, w którym poczują się bezpieczne.