Koty nie są “łatwymi” zwierzętami. Powinniśmy to zrozumieć jak najszybciej

Koty to niezwykłe zwierzęta. Psychologowie uważają, że myślenie o nich jak o “łatwych” pupilach domowych nie pomaga. Dużo skuteczniejsze będzie zerwanie z istniejącymi stereotypami.
Koty to skomplikowane zwierzęta /Fot. Pixabay

Koty to skomplikowane zwierzęta /Fot. Pixabay

Koty to obok psów najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Lubią się bawić, często się tulą, a przy tym są wybitnie niezależne. Niestety, istnieje wiele stereotypów dotyczących kotów, a większość z nich jest negatywna. Psychologowie zgadzają się, że takie myślenie o nich nie pomaga.

Czytaj też: Kiedy udomowiono koty? Nie udałoby się to, gdyby nie szczegół sprzed 10 000 lat

Jeden stereotyp jest szczególnie krzywdzący dla kotów – pomysł, że są one “łatwymi” zwierzętami domowymi i nie potrzebują, aby ich właściciel robił dla nich wiele. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że koty są na ogół tolerancyjne i wiele potrafią znieść. W porównaniu do psów, znacznie lepiej tolerują nasze wyjście do pracy lub to, gdy nie mamy dla nich czasu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek, by lepiej żyć z naszym kotem.

Koty samotniki? Czas zerwać ze sterotypami

Koty nie potrzebują tylko jedzenia i kuwety, ale także odpowiednich drapaków i miejsc w domu, w których mogą się ukryć. Warto stosować się do tzw. pięciu filarów zdrowego kociego środowiska, choć nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu.

Kilka lat temu naukowcy przeprowadzono badanie, w którym stwierdzono, że wiele kotów domowych ma problemy z zachowaniem, ponieważ ich dom nie jest właściwie przystosowany do nich. To może przekładać się na znudzenie lub stres naszego pupila, co z kolei długofalowo wpływa na jego zachowanie. Jeżeli w domu jest kilka kotów, warto się upewnić, że każdy z nich ma własne rzeczy i własne miejsce, do których zawsze będzie miał dostęp (bez walki z drugim zwierzakiem).

Koty domowe omijają również wycieczki do weterynarza, częściowo dlatego, że całe to doświadczenie jest dla ludzi bardzo stresujące – począwszy od zapakowania kota do transportera i czekania w pomieszczeniu z innymi zwierzętami, a na obserwowaniu swojego pupila zestresowanego podczas badania skończywszy. Na szczęście rośnie świadomość, że można wyszkolić kota do podróżowania w transporterze, nawet jeśli początkowo jest nim przerażony. Wielu lekarzy weterynarii podejmuje również kroki mające na celu zmniejszenie stresu u kota, co znacznie ułatwia przełamanie lodów z miauczącym pacjentem. Wizyta u weterynarza wcale nie musi być przykrym obowiązkiem.

Czytaj też: “Mów do mnie czule”. Koty wiedzą, kiedy Ty to robisz

Krążą stereotypy o kotach jako samotnikach, ale dobrze zsocjalizowane zwierzęta lubią być w pobliżu. Często woli przebywać w tym samym pomieszczeniu co my lub obserwować, co robimy. Nie powinniśmy ich przeganiać, nawet jeżeli (z jakichś powodów) nam przeszkadzają. To dla nich ważne, by czuły naszą bliskość.

Ważne jest aby ułożyć sobie życie z naszym kotem, ale także, aby on był zadowolony z życia obok nas. Psychologowie przekonują, że zwłaszcza w dobie świata skażonego pandemią samotności, takie działania mogą mieć właściwości antydepresyjne. A wszystko zależy od naszego nastawienia i zmiany myślenia o kotach, jako o zwierzętach “łatwych w obsłudze”.