Kredyt inwestycyjny jako wsparcie w rozwoju biznesu

Inwestycje w firmie nierzadko wymagają źródła finansowania. Sposobów na zdobycie niezbędnych środków jest kilka, a specjalnie z myślą o rozwoju biznesu powstały kredyty inwestycyjne dla firm. Jak działa ten rodzaj pożyczki i na co można spożytkować pozyskane pieniądze? Poprzez kredyt inwestycyjny przedsiębiorca może otrzymać środki na realizację inwestycji, której celem jest rozwój firmy i naturalnie większe zyski. W ramach kredytu inwestycyjnego dla firm można uzyskać znaczne kwoty, jednak ich przeznaczenie jest ściśle określone w warunkach umowy z bankiem.
Startup SME small business entrepreneur of freelance Asian woman using a laptop with box Cheerful success happy Asian woman her hand lifts up online marketing packaging and delivery SME idea concept

Startup SME small business entrepreneur of freelance Asian woman using a laptop with box Cheerful success happy Asian woman her hand lifts up online marketing packaging and delivery SME idea concept

Cel kredytu inwestycyjnego dla firm

Na rynku finansowym nie brakuje ofert kredytów dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy. Zazwyczaj w przypadku podstawowych produktów finansowych można znaleźć m.in. zapis o tym, że pieniądze należy przeznaczyć na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością. Jest to bardzo szerokie pojęcie, więc właściciel firmy może spożytkować uzyskane środki zarówno na zakup materiałów, sprzętu czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom.

Kredyt inwestycyjny dla firm to produkt, który posiada konkretne przeznaczenie. W najprostszym ujęciu można go zatem porównać do kredytu samochodowego, za który można kupić wyłącznie auto, motor czy inny pojazd. Różnica polega na tym, że to kredytobiorca przedstawia bankowi plan na to, jak spożytkuje pożyczone pieniądze.

W praktyce oznacza to, że zakres przeznaczenia środków z kredytu inwestycyjnego dla firm może być bardzo zróżnicowany, niemniej bank przed udzieleniem pożyczki musi dokładnie wiedzieć, na co przedsiębiorca planuje wydać pieniądze. Często banki same wskazują, co może być celem kredytu. Dla przykładu bank Crédit Agricole wskazuje na cztery główne sfery, które mogą być przedmiotem inwestycji finansowanej kredytem. Są to:

  • zakup, budowa lub rozbudowa nieruchomości,
  • zakup lokalu,
  • modernizacja lub adaptacja nieruchomości,
  • refinansowanie wydatków inwestycyjnych.

Ostatni z wymienionych aspektów pozostawia przedsiębiorcom najwięcej swobody. Do wydatków inwestycyjnych zaliczyć można bowiem zarówno sfinansowanie zakupu specjalistycznej maszyny, jak i gruntowną modernizację informatyczną, dzięki której funkcjonowanie firmy będzie sprawniejsze i otworzy nowe możliwości na rynku. Ale w jego ramach refinansowana może być także inwestycja w nieruchomość.

W przypadku Crédit Agricole warto zauważyć również inny aspekt kredytu inwestycyjnego. Bank zapewnia, że za pośrednictwem jednego kredytu przedsiębiorca może zrealizować kilka celów związanych z działalnością inwestycyjną firmy. Dzięki temu zamiast wikłać się w kilka zobowiązań finansowych, wystarczy jeden kredyt inwestycyjny dla firm, żeby postawić na rozwój w biznesie.

Ile można pożyczyć w ramach kredytu inwestycyjnego dla firm?

Banki zdają sobie sprawę z tego, że nierzadko inwestycje wiążą się z wielomilionowymi wydatkami, dlatego kredyty inwestycyjne wyróżnia możliwość pozyskania naprawdę znaczących sum. Może się tak zdarzyć, choć nie jest to regułą, że przy wyższych kwotach bank będzie wymagać zabezpieczeń rzeczowych. W efekcie banki nierzadko rozdzielają potencjalne kwoty kredytów inwestycyjnych na te możliwe do uzyskania bez lub z zabezpieczeniami rzeczowymi.

Ponownie za przykład może posłużyć oferta kredytu inwestycyjnego dla firm w Crédit Agricole. Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać pieniądze bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego, mogą liczyć na maksymalnie 150 000 zł lub 200 000 zł w przypadku zakupu instalacji odnawialnych źródeł energii. Niemniej jeśli zabezpieczeniem pożyczki będzie np. nieruchomość, wartość kredytu może wzrosnąć nawet do 10 milionów zł i

W przypadku inwestycji istotnym czynnikiem jest także okres kredytowania. Przy tak znaczących sumach możliwość rozłożenia spłaty na dłuższy czas, może być kluczowe dla zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Należy bowiem mieć na uwadze, że nie każda inwestycja będzie wiązać się z natychmiastowym zwrotem i zyskiem, który pokryje wartość zobowiązania. W związku z tym możliwość spłaty należności np. przez 15 lat to spore udogodnienie dla przedsiębiorców.

Możliwość dostosowania okresu spłaty do specyfiki inwestycji jest ważna, podobnie jak określenie systemu spłaty. Wybór między spłatą w ratach równych lub malejących pozwala skuteczniej zaplanować funkcjonowanie firmy obciążonej kredytem.

Szukasz kredytu inwestycyjnego? Na to warto zwrócić uwagę

W przypadku dużych, kilkumilionowych inwestycji, oprocentowanie kredytu odgrywa oczywiście kluczową rolę. Dobrze jednak poszukać oferty, która będzie obciążona jak najmniejszymi kosztami. Redukcji tychże można szukać m.in. przy prowizji bankowej. Korzystne oferty nie będą wymagać od przedsiębiorcy wysokich opłat za udzielenie kredytu.

Innym aspektem jest wyliczenie zdolności kredytowej. To na jej podstawie bank określa maksymalną sumę kredytu. W przypadku inwestycji jest to o tyle trudne, że nierzadko właśnie inwestycja ma zapewnić firmie odpowiednie przychody. Dlatego kolejnym atutem oferty banku będzie sytuacja, kiedy do wyliczenia zdolności kredytowej uwzględniane są także potencjalne dochody z inwestycji.

Lokowanie produktu: credit-agricole.pl