Krewetka Eltona Johna

Naukowiec z Florydy, zagorzały fan muzyki Eltona Johna, ochrzcił nowy gatunek krewetki imieniem swojego idola.

Leucothoe eltoni to nowy gatunek krewetki odkryty u wybrzeży archipelagu Raja Ampat w Indonezji. Nazwę gatunkową zawdzięcza amerykańskiemu naukowcowi zafascynowanemu brytyjską muzyką. Odkrycie opublikowano w czasopiśmie ZooKeys.

Gdy dr James Thomas z Halmos College of Natural Sciences and Oceanography na Florydzie zobaczył pod mikroskopem nowo odkrytego skorupiaka o wielkich gnatopodach (chwytnych odnóżach przydatnych podczas kopulacji), przed oczami stanął mu obraz… karykaturalnie dużych butów Eltona Johna z musicalu “Tommy” z 1975 roku. Piosenkarz wcielił się w rolę Czarodzieja pinballa (“Pinball Wizard”). Jakkolwiek kuriozalnie brzmi ta historia, naukowiec zaklina się, że tak właśnie było i dlatego postanowił oddać nietypowy hołd swojemu idolowi.

Leucothoe eltoni to mikroskopijna krewetka o długości 7-8 mm, która zamieszkuje organizmy innych bezkręgowców, żyjąc z nimi w związku komensalicznym (bez szkody, ale też bez profitów dla gospodarza). 

Dr Thomas uważa, że dzięki niewielkim rozmiarom, skorupiak może dostarczyć ciekawych informacji na temat aktualnego stanu rafy. Krewetkę widziano także wody w okolicach Filipin, a na Hawajach, nie wiedzieć czemu, została wpisana na listę gatunków inwazyjnych. “Nazwałem ten gatunek na cześć sir Elton Johna, bo słuchałem jego muzyki w moim laboratorium w ciągu całej kariery naukowej” – wyjaśnił naukowiec.