Królowa Wiktoria: biografia

Kim była królowa Wiktoria? Biografia tej brytyjskiej monarchini jest bardzo ciekawa i warta opowiedzenia.

Wiktoria, zwana Hanowerską, przyszła na świat w londyńskim Pałacu Kensington 24 maja 1819 roku. Była córką byli Edwarda August Hanowerskiego oraz księżniczki Wiktorii Sachsen-Coburg-Saalfeld.

Jako dziecko, przyszła władczyni odznaczała się inteligencją i jasnością umysłu. Interesowała się historią, a do uważnej lektury zapisów minionych wydarzeń motywował ją wuj, Leopold, późniejszy doradca przy tronie.

Królową została, mając dokładnie osiemnaście lat. Proklamacja odnosząca się do wstąpienia Wiktorii na tron głosiła:  "Jej Królewska Wysokość, księżniczka Aleksandryna Wiktoria, po śmierci naszego władcy, nieodżałowanej pamięci Wilhelma IV, jest teraz naszą prawowitą władczynią, królową Wielkiej Brytanii i Irlandii".  Co ciekawe, Wiktoria była także cesarzową Indii.

Przyszła monarchini zyskała także tytuł „najwyższego namiestnika Kościoła Anglii” i „mediatora” prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji. Wiktoria otrzymała ponadto prawo mianowanie premiera i prawo do aprobowania każdego aktu normatywnego. Swoich ministrów przyjmowała potem na osobności, osobiście wyrażając poparcie lub dezaprobatę dla przedstawicieli swojego rządu.

W 1840 roku królowa Wiktoria poślubiła Alberta von Sachsen-Coburg-Gotha, który otrzymał tytuł księcia-małżonka.. Królowa Wiktoria i książę Albert doczekali się aż dziewięcioro dzieci. Dwa lata później miało miejsce kilka prób zabicia królowej, które jednak zostawały udaremniane.

Co ciekawe, w pierwszym okresie panowania,  gabinety rządowe jej imienia upadały przedwcześnie. Gdy jej mąż, Albert, zmarł w roku 1861, królowa pogrążyła się w żałobie, która wpłynęła na całe jej późniejsze życie. Późniejsze rządy, nad którymi sprawowała pieczę, spotykały się raczej z jej opozycyjnym nastawieniem.

Charakterystyczne dla rządów królowej Wiktorii było to, że jej mąż - choć uznawany był za ważnego doradcę - nie pełnił faktycznej roli decydenta. Wiktoria oficjalnie rządziła całkiem samodzielnie, co miało zresztą swoje uzasadnienie w usposobieniu i temperamentach małżonków. Ona ceniła sobie niezależność i lubiła wystąpienia publiczne. Z kolei on niezbyt dobrze czuł się w większym towarzystwie i wolał stronić od polityki.

Królowa doczekała sędziwego, zwłaszcza jak na tamte czasy, wieku. Nic więc dziwnego, że ma bogaty życiorys. Królowa Wiktoria zmarła, przeżywszy 81 lat, a przyczyną śmierci był najprawdopodobniej krwiak w mózgu. Następcą na tronie Wielkiej Brytanii został jej syn, Edward VII.

 

Ślub Królowej Wiktorii i Księcia Alberta

Królowa Wiktoria i Albert von Sachsen-Coburg-Goth (syn władcy Koburga, Ernesta) byli kuzynami, w dodatku równolatkami. Ich małżeństwo było zaaranżowane przez doradców rodzinnych z obu stron. Albert był człowiekiem starannie wyedukowanym. Mówiło się nawet o nim, że jest jednym z najlepiej wykształconych ludzi w Europie. Choć niektórzy krytycznie spoglądali na zbyt bliskie pokrewieństwo obu stron, to jednak Wiktorii to nie przeszkadzało.

Co ciekawe Wiktoria, królowa zasiadająca na tronie jeszcze przed zamążpójściem, musiała sama poinformować Alberta o swoich planach matrymonialnych. Wiązało się to więc z... oświadczynami. Nawet w dzisiejszych czasach żeńskie oświadczyny wiążą się z kontrowersjami, więc można tylko sobie wyobrazić, jakie emocje budziło to w XIX wieku. Oświadczyny nastąpiły  15 października 1839 roku, a ślub odbył się 10 lutego 1840 roku w Królewskiej Kaplicy w Pałacu Świętego Jakuba w Londynie. 

 

Królowa Wiktoria: mąż i dzieci

Małżeństwo królowej Wiktorii i księcia Alberta było harmonijne i szczęśliwie, a małżonkowie uzupełniali się wzajemnie. Mąż królowej Wiktorii nazywał małżonkę „swoim aniołem” i pozwalał jej realizować się w roli władczyni, nawet mimo faktu, że wśród Brytyjczyków początkowo traktowany był z dużą dozą nieufności. Koniec końców jednak jego łagodny charakter i uczciwość zostały docenione wśród Wyspiarzy i już do końca życia Albert cieszył się uznaniem arystokracji, polityków i ludzi ze świata nauki.

Po swojej koronacji królowa Wiktoria zamieszkała w londyńskim Pałacu Buckingham. Po ślubie książę Albert zadecydował o konieczności gruntownego odrestaurowania rezydencji, która od tamtej pory stała się oficjalną rezydencją królewską.

A jeśli chodzi o dzieci, królowa Wiktoria doczekała się ich aż dziewięcioro. Owocami królewskiej miłości byli:

  • Wiktoria,
  • Albert Edward IV,
  • Alicja,
  • Alfred,
  • Helena,
  • Luiza,
  • Artur,
  • Leopold,
  • Beatrycze.

Latorośle podarowały szczęśliwej parze władców także urocze wnuki. Królowa Wiktoria miała ich aż 42. 

 

Ciekawostki o Wiktorii Hanowerskiej

Jeśli wskazywać ciekawe życiorysy brytyjskich monarchów,  to bez wątpliwości na podium znajduje się właśnie królowa Wiktoria. Ciekawostki o jej życiu i panowaniu budzą zainteresowanie nie tylko Brytyjczyków.

Rządy królowej Wiktorii, trwające pełne 63 lata, to absolutny rekord, jeśli chodzi o panowanie któregokolwiek z jej poprzedników. Sześć dekad na stronie sprawiło, że czas rządów słynnych monarchini określany jest jako "epoka wiktoriańska". W tym czasie następowały na świecie ważne przemiany społeczne, kulturalne i przemysłowe. Jednocześnie zwiększała się jednak ekspansja  Imperium Brytyjskiego, zwłaszcza na innych niż Europa kontynentach.

Interesującym faktem z życia królowej jest również jej stosunek do dzietności. Mimo tego, że sama była matką aż dziewięciorga pociech, uważała ciążę i poród za największą kobiecą niedogodność, a o swoich dzieciach i o macierzyństwie wyrażała się w sposób raczej chłodny. O karmieniu niemowląt piersią mówiła wręcz z obrzydzeniem i karciła w późniejszych latach swoje córki za wybory laktacyjne. Każdy poród królowej Wiktorii odbywał się ze znieczuleniem za pomocą opium, eteru i chloroformu. Źródła historyczne mówią też o depresji poporodowej, która pojawiała się po każdych narodzinach.

Jak już wspomnieliśmy, śmierć księcia Alberta, była dla królowej ogromnym ciosem. Słynne zdjęcia z okresu jej żałoby ukazują jej melancholijną, nieruchomą i przesyconą smutkiem twarz. Ten wizerunek przejęty został przez kulturę narodową, a królowa Wiktoria stała się wkrótce ikoną surowych cnót moralnych, charakterystycznych właśnie dla epoki wiktoriańskiej. Natomiast ten wizerunek był dość stereotypowy, bo królowa, nawet po śmierci małżonka, wciąż lubowała się w mężczyznach i ceniła sobie towarzystwo silnych postaci męskich, takich jak szkocki koniuszy John Brown.

Przez całe swoje życie królowa Wiktoria uwielbiała jeść. Podobno jadła tak szybko, że współbiesiadnikom odbierano talerze w połowie posiłku.

Jak wysoka była królowa Wiktoria? Wzrost XIX-wiecznej monarchini wynosił około 1,52 cm.

 

Co zawdzięczamy Królowej Wiktorii?

Dla niektórych kobiet biała suknia ślubna to coś oczywistego. Ale już mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to królowa Wiktoria zapoczątkowała trend bieli przy ołtarzu. Do tamtego czasu kobiety szły do ślubu po prostu w swojej najlepszej sukience, a ta mogła mieć różne odcienie.

Królowa Wiktoria na nowo określiła również rolę monarchy. Była bezpartyjna i częściej słuchała niż rozkazywała. To, wraz z przemianami politycznymi, rzutowało na kolejnych rządach.

Królowa Wiktoria była ostatnim brytyjskim monarchą z domu Hanower. Wobec tego kim była królowa Wiktoria dla królowej Elżbiety II? Była jej prababką.