Kim była Księżna Daisy?

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless urodziła się 28 czerwca 1873 roku w hrabstwie Denbighshire w Walii, w zamku Ruthin. To angielska arystokratka, która pełniła rolę księżnej pszczyńskiej (Fürstin von Pless), hrabiny von Hochberg (Reichsgräfin von Hochberg) i baronowej na Książu (Freiin zu Fürstenstein). Daisy pochodziła ze zubożałej rodziny arystokratycznej Cornwallis-West. Miała brata George’a Fredericka, późniejszego ojczyma Winstona Churchilla i siostrę Konstancję Edwinę, zwaną Shelagh albo Biddy. 

Daisy uważana była za jedną z najatrakcyjniejszych kobiet epoki edwardiańskiej. Zasłynęła jako pacyfistka, zaangażowana filantropka i autorka pamiętników. 

Księżna Daisy: biografia

Księżna Daisy urodziła się w północnej Walii, na zamku Ruthin. Jej przodkami byli królowie Anglii, skoligacona była również z Winstonem Churchillem. Mimo tak licznych koneksji, rodzina Daisy zaliczana była do zubożałej arystokracji. Jak większość arystokratycznych dziewcząt w tamtych czasach, nie otrzymała starannego wykształcenia. Wyróżniała się jednak na tle intelektualnym i przejawiała ambicje artystyczne. W domu rodzinnym, pod okiem opiekunek, nauczyła się robótek ręcznych, obycia w towarzystwie, eleganckiego zachowania na salonach, a także posiadła język francuski. 

Daisy mogła pochwalić się wspaniałym głosem i poczuciem rytmu. Swój talent muzykalny rozwijała w Paryżu pod opieką jednego z najwybitniejszych tenorów - Polaka, Jana Mieczysława Reszke. 

W 1891 roku Daisy poznała Jana Henryka XV von Pless, który w ówczesnym okresie pełnił funkcję sekretarza ambasady niemieckiej. Henryk oświadczył się jej po kilku miesiącach znajomości na balu maskowym w tak zwanym Domu Holenderskim (Holland House). Ze względu na kiepską sytuację finansową matka Daisy robiła co mogła, aby doprowadzić do jak najszybszego małżeństwa pary - wraz z mężem, jako teściowie, mieli otrzymywać coroczne apanaże w wysokości 2 tysięcy funtów. Młoda dziewczyna nie zdawała sobie sprawy, że stała się przedmiotem transakcji handlowej. Po latach wyznała: "Nie wiedziałam wtedy, że właśnie zostałam kupiona".